Sokak Hayvanları

Evcil hayvan sahibi olmanın ve onlarla arkadaşlık etmenin keyfi ve mutluluğu şüphesiz anlatılamayacak kadar  çok ve derindir. Bunun yanı sıra tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalar evcil hayvan beslemenin

ve evcil hayvanla arkadaşlık etmenin insan sağlığına bir çok faydası olduğunu ortaya koymaktadır. Genel sağlığın yanı sıra kalp ve damar sağlığı, sinir sistemi hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, çocuklarda mental ve sosyal gelişim açısından hayvanların insanlara çok önemli faydalarının olduğu artık bu araştırmalarla ispatlanmış durumda. Evde beslenen hayvanların yanı sıra hastanelerde çalışmak üzere özel olarak eğitilen ve terapi için yardımcı olan evcil hayvanlar da insan sağlığı ve hasta insanların tedavisi için çok önemli katkılar sağlamaktadır. Aşağıda evde beslenen ve hasta insanların tedavisinde kullanılan evcil hayvanların insan sağlığına faydaları konusunda son yıllarda yapılan bu bilimsel araştırmalardan bazıları tarihleri ve araştırmacıları ile birlikte yer almaktadır. 
Hayvan sahibi olmak kalp krizine bağlı ölüm oranını %3 azaltmaktadır. Bu sadece ABD’de yılda 30.000 kişinin hayatının evcil hayvan beslemek sayesinde kurtulduğu anlamını taşımaktadır. (Friedman, 1980).
Hastanede tedavi gören kalp hastalarında tedavi köpekleri ile yapılan ziyaretlerin tansiyonu normal düzeylere düşürdüğü, zararlı hormonların salgılanmasını azalttığı ve hastaların kaygısını azaltarak kalp ve solunum sistemi sağlığına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. (Cole, 2005)
Evcil hayvan sahiplerinin kan basıncının (tansiyonunun) daha düşük olduğu tespit edilmiştir(Friedmann, 1983, Anderson 1992).
Yüksek tansiyon hastalarının köpeklerini yanlarında işe götürdükleri günlerde tansiyonlarının daha düşük olduğu görülmüştür. (Allen, K. 2001).
Evcil hayvan sahiplerinin kanlarındaki kolesterol ve trigliserid düzeyleri hayvan beslemeyenlere göre daha düşüktür. (Anderson, 1992).
Koroner kalp hastalıklarını takiben 1 yıl hayatta kalma oranı hayvan besleyen hastalarda daha yüksek orandadır. (Friedman, 1980, 1995).
Alzheimer’s hastalığı olan hastalara parlak renkli balıkların olduğu büyük akvaryumları izlettirme şeklinde uygulanan terapiler sonucunda hastalığın yeme alışkanlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaldığı ve iyiye doğru geliştiği bulunmuştur. (Beck, 2002)
Evcil hayvan sahiplerinde küçük düzeydeki sağlık problemleri daha az görülmektedir. (Friedmann, 1990, Serpel, 1990).
Evcil hayvan sahipleri fizyolojik açıdan evcil hayvan beslemeyenlere göre daha iyi durumdadır. (Serpel, 1990).
Köpekler günlük stresten korunma ve stres tedavisinde koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahiptir. (Allen, 1991).
Köpek sahibi olan yaşlı insanlar doktora daha az gitmektedirler. 100 hasta ile yapılan bir çalışmada yüksek düzeyde stres nedeniyle düzenli doktor ziyaretleri içinde köpek sahibi olanların %21 oranında daha az doktora gittikleri tespit edilmiştir. . (Siegel, 1990).

 

♣Otism problemi olan çocuklarda evcil hayvanlarla yapılan rehabilitasyonlar çocuğun daha sosyal davranışlar sergilemesini arttırırken otistik davranışların azalmasını sağlamıştır.  (Redefer, 1989).

 

♣Hastanede uzun süreli tedavi gören hastaların yalnızlık sonucu yaşadıkları problemler evcil hayvan destekli terapilerle belirgin ölçüde azalmıştır. (Banks, 2002).

 

♣Çocuklar hayatlarının ilk yılında evcil hayvanla birlikte yaşadıklarında hayatlarının kalan kısmında alerjik rinit ve astım olma frekansları azalmaktadır. (Hesselmar, 1999).

 

♣Evcil hayvanlar insanların yanlızlık ve izolasyon duygularını azaltmaktadır. (Kidd, 1994).

 

♣Evcil hayvan sahipleri evcil hayvanları ile daha fazla egzersiz yaptıkları için daha iyi bir fiziksel sağlığa sahiptirler. (Serpel, 1990).

 

♣AIDS hastalarında evcil sahibi olanların daha az depresyon ve stres problemi yaşadıkları görülmüştür. Evcil hayvanlar bu hastalarda hastalıkla başa çıkma gücünün artması ve moral yönünden en önemli destek kaynağı olmuşlardır. (Siegel, 1999, Carmack, 1991).

 

♣Çocukların doktor muayenesinde özel terapi köpeklerinin de bulunması çocuklarda muayene esnasındaki strese bağlı problemleri azaltmaktadır. (Nagengast, 1997, Hansen, 1999).

 

♣Diş tedavisi sırasında köpek bulunması çocuklarda diş doktoruna gelmeye bağlı stresi azaltmaktadır. (Havener, 2001)

 

♣Köpek sahibi olan yaşlı insanlar yaşamsal aktiviteler sırasında stresle tıbbi desteğe ihtiyaç duymaksızın daha iyi başa çıkabilmektedirler. (Raina, 1998)

 

♣Evcil hayvanlarla arkadaşlık etmek (özellikle köpeklerle) çocukların ebeveynlerinin ölmesi veya ciddi hastalıklara yakalanması durumuna uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadır. (Raveis, 1993).

 

♣Evcil hayvan beslenen evdeki çocuklar spor, hobi ve değişik etkinliklerle ilgili aktivitelere daha fazla iştirak etmektedirler. (Melson, 1990). 

 

♣Evcil hayvan besleyen çocuklar empati kurma ve sosyal uyum sağlama açısından evcil hayvan sahibi olmayan çocuklara göre daha başarılı olmaktadırlar. (Vidovic, 1999).

 

♣Evcil hayvan sahibi olmak çocukların kendi kendilerine doğruyu bulma konusundaki yeteneklerini pozitif yönde geliştirmektedir. (Bergensen, 1989).

 

♣Hayvan sahibi olmak çocukların kavrama yeteneğini arttırabilmektedir. (Poresky, 1988)

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.