Sokak Hayvanları

Genel Kurallar

Siteye giren kişi, aşağıda yazan kuralları kabul etmiş sayılır :

Yardıma gereksinimi olan evcil hayvanların sahiplendirilmesi düşüncesi ile yapılmıştır. Sokakta olsa bile tehlikelerden uzak biçimde, sağlıklı olarak yaşayabilen hayvanların veya ücret karşılığı yapılacak sahiplendirme işlemlerinin ilanları sitede yayınlanmaz. Sitede, yalnızca yardıma gereksinimi olan ve ücretsiz sahiplendirilecek hayvanlara yer verilmektedir.

İlan sahibi, konaklama, aşı parası, kısırlaştırma, veteriner masrafı gibi adlar altında, alıcıdan ücret talep edemez.

turkiyesokakhayvanlarinikorumadernegi.com'dan hayvan sahiplenmek isteyen kişi, ilanı veren kişinin sorularına yanıt vermekle yükümlüdür. İlanı veren kişi, alıcının evi, ailesi, maddi durumu ile ilgili sorular sorabilir. İlan veren kişi, aldığı yanıtlara göre, hayvanı istediği kişiye vermekte özgürdür.

İlan veren kişi, alıcının evini görmek için, hayvanı kendisi teslim etmek isteyebilir. Aksi durumda, hayvanın uygun bir taşıma sepeti veya araçla teslim alınması alıcıya aittir. Teslim yeri, ilanı veren kişi tarafından belirlenir.

Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanların ilanları sitede yayınlanmaz.

Siteye ilan gönderen kişiler, genel ahlak kurallarına ve yasalara uymakla yükümlüdür. Ziyaretçilerin gönderdiği ilanlarda yer alan ahlak kurallarına ve yasalara aykırı görüşler, site yöneticilerine değil ilan gönderen kişilere aittir.

Siteye ilan gönderen kişiler, ilanlarda yer alan iletişim bilgilerinin tüm sorumluluğunu üstlenirler. İlan gönderen kişiler, iletişim bilgilerini de doğru olarak yazmakla yükümlüdürler. Kişi, iletişim bilgilerinin sitede yer aldığı için, doğrudan veya dolaylı olarak zarar uğradığını ileri süremez. İlan gönderen kişi, iletişim bilgilerinin sitede veya internette yer almasını istemiyorsa, turkiyesokakhayvanlarinikorumadernegi.com sitesinde ilan vermemelidir. İlan gönderen kişilerin iletişim bilgilerinin sitede yayınlanmasından kaynaklanan hiçbir zarardan turkiyesokakhayvanlarinikorumadernegi.com sorumlu tutulamaz.

Site aracılığı ile Hayvan Sahiplendiren ve Hayvan Sahiplenen kişiler, Hayvan Hakları Evrensel Bilgirgesine ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa uymak zorunda olup yasalara uygun olmayan davranışlarından kendileri sorumludurlar.

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.