Sokak Hayvanları

1.Affenpinscher

<![if !vml]>Affenpinscher<![endif]>Terrierler ile akrabalıkları vardır.Almanca "Affen" kelimesi maymun, "pinscher" ise terrier anlamına gelmektedir. Fransa’da ise bu ırk bıyıklı küçük şeytan anlamına gelen "diablotin moustachu" olarak bilinmektedir. Bilinen en eski süs köpekleridirler ancak kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Orta Avrupa'da 17.yüzyılda mutfak ve ahırları farelerden korumakla görevliydiler.Tam bir kucak köpeği oldukları için bayanlar tarafından tercih edilen bu ırk zaman içinde Pug ,German Pincher ve German Silky Pincherle çiftleşerek daha da geliştirilmiştir.1936'da Affenpinscher AKC tarafından ırk olarak kabul edilmiştir.Günümüze Amerika'da ve anavatanı kabul edilen Almanya'da bile nadir görülen bir köpek haline gelmiştir.

Apartman yaşamına uygundurlar,dışarıda oyun oynamaktan hoşlanırlar fakat ev dışında yaşayamazlar.

Aktif ve enerjik bir köpektir egzersiz ihtiyaçları günlük kısa yürüyüşler ile karşılanabilir.Meraklı cesur inatçı ve hareketlidirler.Fare ve sıçan avlamayı severler,ilgi çekmeyi tırmanmayı ve havlamayı severler.

Diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi geçinirler.Sahiplerine ve dostlarına karşı sadıktırlar.Tehdit oluşturan durumlarda atılgan ve korkusuzdurlar.

2.Afgan Tazısı

<![if !vml]>Afgan Tazısı<![endif]>Kökenleri Eski Mısır medeniyetine kadar uzanır.papiruslarda defalarca resmedilmiş ve Kuzey Afganistan da 4000 yıldan daha fazla süredir var olduğu bildirilmiştir.Bu köpeklerin Safkanlığı korunmuş bulunduğu bölgenin dışına çıkarılması yasaklanmıştır. Bu nedenle ancak 20. yüzyılın başında kaçak olarak Avrupa ya sokulmuştur.

Apartman hayatı için uygun değillerdir.Geniş arazilere ihtiyaç duyarlar.İç ve dış ortamlarda yaşayabilirler fakat daha çok dışarıda özgürce yaşamayı severler evde uyumayı severler.

Cesur, inatçı, tatlı, duyarlı, çok zekidirler.Yabancılara karşı kuşkucudurlar.Eğitimleri sırasında kibar davranılmalıdır ve yeterince ciddi davranılmazsa söz dinlemez ve başına buyruk olabilir.

Sadık şefkatli ve hassastırlar. Tüm gün koşabilecekleri mümkün olduğunca açık havada olmayı ve geniş arazileri severler.Gün içinde en az 30 dakika serbestçe koşmaları gerekir.

 

3.Aidi

<![if !vml]>Aidi<![endif]>

Ataları tam olarak bilinmemektedir.Büyük ihtimalle Fas Sahrasının bazı bölgelerinde ortaya çıktı ve yetenekleri sayesinde varlığını günümüze kadar bozulmadan sürdürebildi.

Eğitilmeye müsait,dayanıklı,güçlü,sinirli ve meraklı köpeklerdir çok iyi arkadaşlardır Airedale Terriere benzerler.

Çakal avcısı,çoban köpeği ve bekçi olarak kullanılırlar.Zehirli yılanların varlığı sezebilirler.Kalın tüylüdürler boyunlarında onları güneş ışığından ve sıcaklardan koruyan ve geceleriyse soğuktan koruyan yeleleri vardır.Avcılar için ideal köpektir.

 

 

 

 

4.Ainu

<![if !vml]>Ainu<![endif]>Kökenleri tam olarak bilinmemektedir 3000 bin yıl önce Japonya'ya geldikleri için önceleri Spitz cinsinden olduğu düşünüldü.Hokkaido adasında yaygın olarak görülmüş ve yöre halkı tarafından kısa sürede benimsenmiş ve Hokkaido Dog, Hokkaidoken, Hokkaïdo, Ainu-Ken, Ainu Inu olarak adlandırılmıştır.

 

Apartman yaşamı için uygun değillerdir.Bahçeli evler için idealdirler.Yoğun ve 2 katmanlı tüyleri vardır,soğuk havaya karşı dayanıklıdırlara,açık havada yaşayabilirler.

Formda kalabilmeler için düzenli egzersiz yapmaları gerekmektedir.Tüylerinin bakımı için ölü tüylerinin alınması ve düzenli fırçalanmaları gerekmektedir.Bu köpekler tüm köpek türleri içinde en beğenilen karaktere sahip köpeklerdir.Korkusuz,avcı,çalışkan,bekçi,sadık,sakinlerdir.Geçmişte kızak seyahatlerinde kullanılan ev köpekleridir.Büyük avlarda ve mülk bekçiliğinde iyidirler.Eğitilmeye oldukça müsaitlerdir.Av esnasında ataktırlar cesaretleri sayesinde ava saldırabilirler.Yön bulma duyguları çok gelişmiştir,sahiplerini açık arazilerde kolayca bulabilirler.Diğer köpeklere karşı agresif ve hırçındırlar.yavru dönemlerinden itibaren birlikte büyürlerse, çocuklarla iyi anlaşır.

5.Airedale Terrier

<![if !vml]>Airedale Terrier<![endif]>Bu ırk köpeklerin kökeni 100 yıl kadar öncesinde York bölgesine dayanır.Çok eski tür bir Terrier ile Otterhoun'un çiftleşmesinden türetilmişlerdir.İsmi, Yorkshire'daki Aire Irmağı'ndan gelir.

 

Diğer terrierlerden daha büyük olan bu Terrier geçmişte kurt,ayı ve porsuk avlarında kullanılırdı,zaman içinde bu özellikleri gerilemiştir,cana yakın sevgi dolu köpeklerdir,sevimli ve sabırlıdırlar,kendilerine sevgi ve saygı gösterildiğini hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Arada sırada hırçınlık yapabilirler.Küçük Terrier'ler gibi küçük hayvanların yuvalarına girmeye uygun değillerdir,fakat büyük hayvanların avlarına uygundurlar,saldırı durumunda sahiplerini uyarırlar polis köpeği ve koruma köpeği olabilirler.Günümüzde sadece insana arkadaşlık eden köpeklerdir.

 

6.Akbaş

<![if !vml]>Akbaş<![endif]>Türk çoban köpeği olarak da bilinen bu köpeklerin 3000 yıl önce üretildiği ve atalarının diğer çoban köpekleri olabileceği sanılmaktadır.bu ırk Türkiye'de Batı ve Orta Anadolu Bölgesi'nde yaşamaktadır.Avrupa'da yaşayan Pyrenean Mountain Dog, Tatra Mountain Dog, Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla da bir akrabalığı düşünülmektedir.

 

İri,atletik ve son derece güzel hayvanlardır.Anadolu'da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir.Apartman hayatına kesinlikle uygun değillerdir.Egzersiz ihtiyaçları fazladır ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyacı vardır.

çiftlik hayvanlarının korunmasında başarılıdırlar,kurt,ayı gibi yabani hayvanlara karşı cesur ve atılgandırlar,vahşi hayvanlara karşı saldırganlık gösterirler,ayrıca yabancı insanlara karşıda saldırgandırlar bulundukları bahçenin etrafının kapatılması gerekir.Yürüyen ve hareket eden her şeye havlayabilirler.Geceleri çok dikkatlidirler,bekçilik içgüdüleri oldukça gelişmiştir.

7.Akita İnu

<![if !vml]>Akita İnu<![endif]>Bu ırkın kökeni Japonya'nın Honshu adasındaki Akita bölgesidir.Adları buradan gelir.Karakterleri ve genetik saflıkları adadan ayılmadıkları için korunabilmiştir.Japon imparatorunun koruma köpeği görevi yapmışlardır,günümüzde Japonya'nın sembol hayvanlarından biridirBu köpeğin küçük heykelcikleri sağlığın da sembolü sayılmaktadır.II.Dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

İhtiyaç duydukları egzersiz karşılanabilirse apartman hayatına adapte olabilirler. Ev içinde de oldukça hareketli olmalarına rağmen herzaman egzersiz ihtiyacı duyarlar.Vücutları sağlam kuvvetli ve güzel bir görünüme sahiptir,bazen hırçın olabilirler.Dikkatli,duygulu,zeki ve genel olarak uysaldırlar.Kısa tüyleri kalındır,telli bir fırça kullanılarak sık sık fırçalanmaları gerekir,zorunda kalınmadıkça yıkanmamalıdırlar.Yıkanmak su geçirmez tüylerine zarar verir,yıl içinde 2 kez tüy değiştirirler.Bu ırk köpekler ailelerine karşı sevecen ve dikkatlidir ancak bazen başlarına buyruk davranabilirler.Yavruluk dönemlerinde eğitilmeli ve eğitimde ısrar edilmelidir.Akita İnu'^lar oldukça iyi koruma köpekleridirler ve son derece güvenilir arkadaş olabilirler.Diğer köpekler ve hayvanlara karşı soğukturlar,başka hayvanların bulunduğu ortamlarda tasmasız dolaştırılmamalıdırlar.Kendi ailelerinden olmayan çocuklar karşı dikkatli ve çekingendirler kendi ailelerindeki çocuklara karşı ise toleranslıdırlar. Yemek konusunda bazen hırçınlaşabilirler eğitim ile bunun önüne geçilebilir.İtaat eğitimine özen gösterilmelidir.

Bu köpekler aileleri ile vakit geçirmeyi severler,ses tonları farklıdır ancak fazla havlamazlar.Büyük avlarda kullanılan bu köpekler geçmişte dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır,günümüzde Japon hükümeti dövüşleri yasaklamıştır artık kişisel koruma köpeği olarak karşımıza çıkarlar.

 

8.Alabay (alabai)

<![if !vml]>Alabay (Alabai)<![endif]>Çok uzun bir geçmişe sahip çoban köpekleridiler.Kazakistan'da, Özbekistan’da ve Türkmenistan'da bu güzel köpeğe rastlamamız mümkündür.Ataları bilinmemektedir 4000 yıllık geçmişleri olduğu sanılmaktadır.

Büyük boyutlarda,çok kuvvetli bir köpek türüdür.özgürlüğü severler ve dominanttırlar.Her zaman soğukkanlılıklarını korumayıbilirler.Yabancılara karşı tetiktedir.Dışarıda yaşaması gerekir.Çoban köpeklerinin en iyi özelliklerini almışlardır karakterleri oldukça gelişmiştir,çok büyük boylarda ve çok ağır kilolarda olabilirler.Kendine ait bağımsız alanı olmasını sever ve buna sahip olmalıdır.Eğitimleri sabır gerektirir.Egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır.Görünüşleri biraz tembel olsa da kesinlikle çok çeviktirler olaylara anında tepki verirler.Sahiplerinin otoriter olması gerekir.Eğitimleri esnasında azarlanmamalıdır ve şiddet uygulanmamalıdır.Sahiplerini lider olarak görürlerse itaat ederler.Bu köpeklerle yaşamak zordur herkesin köpeği olamazlar.

 

 

 

9.Alaskan Malamute

<![if !vml]>Alaskan Malamute<![endif]>Kökenleri kutup kurtlarına dayanır,kuzeyli köpeklerdir.Adlarını 2000- 3000 yıl önceleri bu köpek ırkını beslemiş ve yetiştirmiş bir Alaska kabilesi olan Mahlemuit'lerden almışlardır.Mahlemuit'ler taşımacılıkta sadece köpekleri kullanmış oldukları için köpeklerine oldukça değer vermişlerdir. Malamutlar kabilenin kızaklarını ve yüklerini çekmekte kullanılmışlardır.

Bu ırk köpekler apartman hayatı için uygun değillerdir. Son derece aktif ve hareketli bir köpek olmaları sebebiyle bahçeye ihtiyaç duyarlar.Bir Alaskan Malamute sahibi iseniz kazma içgüdüleri gelişmiş olan bu köpeklerin kaçmasını engellemek için bahçenizin çitlerini toprağın derinlerine yerleştirmeniz gerekir aksi takdirde çitlerin altından kazarak kaçabilirler.Bu ırk köpekler kendi bölgelerinde gezinmeyi severler,kürklerinin yapısı sayesinde soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar,sıcak havalarda ise serin ortamlarda bulunmayı severler eğer sıcak iklimli bir yerde yaşıyorsanız bu köpekler için gölgelik alan yaratmalı ve bol soğuk su ile hayvanın serinlemesine yardımcı olmalısınız.Ağır bir köpek olan bu ırkın gövdesi çok sağlamdır,zekâları gelişmiştir,sadık ve duygusaldırlar,sahiplerine düşkündürler.Disiplinli bir eğitime cevap verirler.Temiz kokusuz ve havlamayan bir köpektir.

Kürkleri oldukça sık ve kabadır haftada en az 2 kere fırçalanması gerekir.

Bı ırka has bir özellik olarak sık sık tüy dökerler yıl içinde 2 kez alt tüy tabakası değişir.Bu köpeklerin yıkanmaması tavsiye edilir eğer yıkamaya mecbur kalırsanız kuru şampuan ile yıkamanız faydalı olacaktır.Kirlenen tüyleri düzenli olarak dökülür.Alaskan Malamuteler sahipleriyle çok iyi iletişim kuran sadık köpeklerdir,çocuklarla iyi anlaşırlar oldukça olgun ve ağırbaşlı köpeklerdir.Arkadaş canlısı oldukları için bekçilik yapmaya uygun değillerdir.

İlgi görmeyi seveler yeterli ilgiyi görürlerse bahçede yaşayabilirler fakat ev içinde aile ile birlikte yaşamaktan hoşlanırlar.Bu ırk ilgisiz kalırsa bunalıma girebilir,yeterinde ısrar edilirse itaat eğitiminde başarılı olabilirler,açık havada yürüyüş yapmayı severler.Bu ırkın erkekleri dominant olabilir,uluma ve kazma içgüdüleri vardır.meraklı bir köpek türüdür, diğer köpekler ve hayvanlarla karşılaştıklarında hırçınlaşabilirler bu sebeple tasmasız gezdirilmemelidirler.İnsanlarla ve diğer hayvanlarla iletişim kurmayı öğrenebilirler.Kızak köpeği lan bu köpekler keşif gezilerinde kullanılırlar, oldukça gelişmiş yön duygusuna sahiptirler,koku alma yetenekleri mükemmeldir.Son dönemde ev köpeği olabileceğini kanıtlamıştır.

10.Alman Av Terrieri

<![if !vml]>Alman Av Terrieri<![endif]>100 yıl kadar önce çeşitli İngiliz köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edildi.Bu Alman terrierinin iki ayrı türü vardır. Tel tüylü ve yumuşak tüylü.

Cesur,saldırgan,inatçıdırlar.Sadece sahiplerine karşı itaat ederler.Eğitilmeye müsaittirler.Günümüzde bile halen Av köpeği olarak görev yaparlar.Avı suda bulabilir ve getirebilirler.Her türlü vahşi hayvan avına uygundurlar.Evleri ve arabaları korumakta başarılıdır.Sahiplerinden başka hiç kimseye karşı töleranslı değillerdir.

 

 

 

11.Alman Çoban Köpeği

<![if !vml]>Alman Çoban Köpeği<![endif]>İlk olarak sürü lideri olarak karşılaşılan bu köpekler son derece zeki sağlam karakterlidirler.Savaş alanlarında mesaj taşıyabilirler.Kökenlerine ilişkin farklı teoriler vardır,Bir söylentiye göre dişi çoban köpeklerinin vahşi kurtlarla çiftleşmesinden ortaya çıktıklarını iddia eder ancak kanıtlanamamıştır.bir başka söylenti ise çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden olan bu köpekleri zamanla geliştikleri yönündedir.Alman çoban köpekleri ilk kez 1882'de Hannover'de, kısa tüylü olan türünse 1889'da Berlin'de sergilendiği bilinmektedir.Alman çoban köpekleri,yabancılara karşı dikkatli,kolay eğitilebilen cesur köpekleridir. Çocuklara ve sahiplerine sevgi duyarlar.Diğer hayvanlara hoşgörülüdürler."bir diğer adları "Alsatian"dır sadakatleri ve cesaretleri ile tanınmışlardır.Öğrenmeye heveslidirler oldukça zekilerdir.Kendilerinden emin olan bu köpekler düşmanca davranmazlar.Ev hayatına uygundurlar ve aileleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar.Uzun süre yalnız kalmayı sevmezler,bu ırk gelişmiş bekçi köpekleridir,çok iyi koruma köpeği olurlar.Aşırı derecede korumacı davranmamaları için daha yavruyken sosyalleşmeye alışmalıdırlar.İnsanlara karşı saldırgan tavır gösteren Alman çoban köpeklerinin eğitim hatası vardır.Alman çoban köpeklerini iyi bir yetiştiriciden almak gerekir.Bu köpeklerin karakterlerinde korku olursa ısırma eğiliminde olurlar bu sebeple ceza sistemine dayalı bir eğitim bu köpeklerde işe yaramaz.çok iyi polis, asker,bekçi ve koruma köpeği olurlar.Rehber köpek de olabilirler.Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve coşkuyla yerine getirir.Arama kurtarma köpeği olarak da oldukça yaygındırlar.Mükemmel refleksleri vardır kusursuz bekçi köpeğidirler.

12.Alman Kalın Tüylü Pointer

<![if !vml]>Alman Kalın Tüylü Pointer<![endif]>20. yüzyılın başlarında Alman Pointer ile Tel tüylü Griffon Pointer,Bloodhound ve Airedale Terrier'lerin özenle çiftleştirilmelerinden ortaya çıktılar.

 

Canlı,dengeli,güçlü köpeklerdir,sahiplerine oldukça düşkündürler.oldukça gelişmiş koku alma duyuları vardır.

Zekidirler ve zarif hayvanlardır.Avlanırken görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar.

 

 

 

 

 

 

13.Alman Kısa Tüylü Pointer

<![if !vml]>Alman Kısa Tüylü Pointer<![endif]>1600'da Flaman avcıları tarafından Almanya'ya getirilmişlerdir. İspanyol Pointer'ından türemiş bu köpekler İtalyan ve İngiliz pointerleriyle çiftleştirilerek daha hızlı ve daha enerjik hale gelmesi sağlanmıştır. Kısa tüylü modern tipi Avrupa’da kısa süre içinde popüler olmuştur.

 

Son derece,coşkulu,itaatkar,neşeli,hareketli ve çocuk dostudurlar.Eğitilmeye müsaittiler,bu ırk köpekler av köpeği olarak yetiştirilirler,av izlemede ve bulmada oldukça yeteneklidirler.Avcılık yetenekleri gelişmiş olan bu köpekler dağlarda,ormanlarda her türlü hava koşulunda avlanabilirler.İyi huylu ve sakin bir köpek olmasına rağmen apartmanda yaşamaya uygun olmadığına inanılır.İhtiyaç duyduğu hareket alanı sağlanır ise her koşulda yaşayabilirler.

 

 

 

 

14.Alman Spanieli

<![if !vml]>Alman Spanieli<![endif]>Alman köpek üreticisi Frederick Roberth tarafından 1900'lerin başında geliştirildiler,atalarının kökeni bilinmemektedir.

 

Sağlam yapılı,orta boyutlarda köpeklerdir,sahibine karşı duygulu olurlar son derece itaatkardırlar. Av yaptıkları zamanlar içinde katı,inatçıdırlar.En zor arazi koşullarında avlanabilirler,tiki ve yaban tavşanı avında uzmandırlar, karlı arazilerde,çamurla kaplı sulak arazilerde avlanmaya uygundurlar.

 

 

 

 

 

15.Alpine Dachsracke

<![if !vml]>Alpine Dachsbracke<![endif]>18.Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan bu ırk remi olarak 1896'da ırk olarak kabul edilmiştir.

 

Avlanmadığı zamanlarda sıcakkanlı ve duyguludurlar,av zamanlarında ise dik başlı ve hırçındır.Ev içinde yaşamaya pek uygun değillerdir,Westphalia Dachsbracke'yle birlikte Dachsbracke ismiyle tek bir ırk olarak da sınıflandırılırlar.Geyik,tilki,yaban domuzu,yaban tavşanları avlarına uygu bir köpektir avları geri getirebilir.Kayalık yapılı arazilere uyum sağlayabilirler,dağlarda kolay kolay yorulmazlar,koku alma yetenekleri gelişmiştir,bu yüzden avcılar tarafından tercih edilen köpeklerdir.

 

16.Amerikan Bulldog

<![if !vml]>Amerikan Bulldog<![endif]>Bu köpeğin kökeni İngiltere'dedir ataları buradan gelmişlerdir.English Bulldog ırkının genleri ile oynamayla biraz daha iri ve sert bir köpek üretilmiştir,fakat ortaya çıkan köpek atalarından daha hızlı çeviktir.

Amerikan Bulldoglar çevik ve hareketlidirler.Bazılarının 2 metreye yükseği sıçrayabildikleri bilinmektedir.Kafa yapıları oldukça büyük olan bu köpeklerin kas yapıları da oldukça gelişmiştir.Erkekler gözle görülür şekilde dişilerden güçlü ve kaslıdır.Yeteri kadar egzersiz yaparlarsa apartman hayatına adapte olabilirler.Tüylerinin bakımı oldukça kolaydır,kısa ve sert tüylüdürler tel fırça veya tarakla fırçalanabilirler,çok sık yıkamaya gerek yoktur.İnsanlara karşı sakin ve sıkılgan yapıdadırlar,diğer köpeklerle iyi anlaşırlar.Saldırganlık açısından American Stanford Terrier ve American Pitt Bull Terriere asla benzemezler.Bu köpekler düşmanca düşünceli değillerdir,cesur ve çalışkandırlar.Her zaman dikkatli,kendilerinden eminirler.Çocukları çok severler.

İtaatkardırlar,özellikli eğitim esnasında komutları çok iyi dinlerler,erken yaşta eğitim alabilirlerDiğer köpeklere ve yabancılara karşı sinirli olabilir. Ailesiyle birlikte olduğunda her zaman mutludur.

17.Amerikan Cocker Spaniel

<![if !vml]>Amerikan Cocker Spaniel<![endif]>English Cocker Spaniel'lerinin ABD’ye götürülmesi sonucuna üretilmiş türdür.

 

Oldukça neşeli,duygusal,çocuk dostu köpeklerdir.Sahiplerine karşı iyi huylu ve sadıktırlar.Apartmanlarda yaşayabilirler.

Av esnasında ve evde cesur ve dayanıklıdırlar.Çocuklarla çok iyi geçinirler,onlarla oyun oynarken çocuk olurlar.İnsanlara karşı saygılıdırlar ancak iyi eğitim almamış olanları başına buyruk davranabilirler.Kuyruğunu devamlı sallayarak her zaman sevecen ve sıcakkanlı olduğunu belli eder.Zeki ve güvenilirdirler.

Başka köpeklerle birlikte eğitiliyorsa onlar havlarken dikkatleri dağılabilir.Eğitimde garip davranışlardan ve laubalilikten kaçınılmalıdır. çünkü bu durumda kafası karışabilir ve istenen yanıtlar alınamayabilir sinirli davranışlar gösterebilir.

 

 

 

18.Amerikan Eskimo

<![if !vml]>Amerikan Eskimo<![endif]>Ataları tam olarak bilinmemektedir fakat Nordic ırklarından ve Spitz familyasındandır.1913 yılında Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Kendi içlerinde Minyatür,küçük ve standart boy olmak üzere üç ayrı türe ayrılırlar.Samoyedlere benzeyen köpeklerdir.

Apartman yaşamına uygun köpeklerdir,ev içinde çok aktiftirler.Bahçede serbest olarak veya tasma ile yürüyüş tarzında spor onun için yeterli olabilmektedir.

Her gün fırçalanmaları gerekir özellikle tüy değiştirme dönemlerinde günde 2 kez fırçalama önerilir,fırçalama esnasında sert telli fırça kullanılmalıdır.

Sevgi dolu,şefkatli bir ırktır.Çocuklarla oyun oynayabilirler.Kolay eğitilir ve toplu yaşamaya karşı uyumludur.Yabancılara karşı dikkatli olmakla beraber tanıştırıldıktan sonra kolay arkadaş olurlar ancak tanımadıkları kişileri sahipleri onay vermedikçe içeri almayabilirler.Sahipleriyle oynamayı ve beraber vakit geçirmeyi severler.yalnız kalmayı sevmezler,her zaman ilgi beklerler.İnsanlara arkadaş olan köpeklerdir,üç yaşında fiziksel ve psikolojik olarak olgunlaşır.

 

19.Amerikan PitBull Terrier

<![if !vml]>Amerikan Pitbull Terrier<![endif]>Bu köpekler 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi fakat gelişimleri esas olarak ABD’ye gönderildikten zaman başladı.Buradaki yetiştiriciler bu köpekleri daha güçlü daha güzel görünümlü hale getirdiler.Amerikan Köpek Kulübü (AKC) tarafından Amerikan Staffordshire Terrier, İngiliz Köpek Kulübü (KC) tarafından Amerikan PitBull Terrier olarak isimlendirilmiştir.

 

Cesur ve hareketli köpeklerdir,düşmanlarıyla ölümüne savaşırlar.Yabancılara karşı soğuk ve kuşkucu davranırlar ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek seviyeye gelirler.

Mülk bekçisi olarak çok iyidirler.İnsanlara arkadaşlık eden köpekler olarak da gayet başarılıdırlar.Koruma köpeği olarak kullanılabilirler.

 

20.Amerikan Staffordshire Terrier

<![if !vml]>Amerikan Staffordshire Terrier<![endif]>19.yüzyılda İngiltere Staffordshire ‘da Bulldog ve çeşitli Terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu türetilmişleridir ABD’ye getirildikleri dönemde köpek yetiştiricileri bu köpekleri daha da geliştirdiler daha ağır ve daha güçlü oldular,bundan sonra iki ırk olarak tanınmaya başladılar.1900'de köpeklerin dövüştürülmesi Amerika'da yasaklandıktan sonra, bu köpeklerden iki nesil geliştirildi.bazıları şov amaçlı bazıları ise illegal köpek dövüşleri içinsavaşçı ruhla yetiştirildiler.

 

Bu köpekler çok kaslı,çevik ve boyutlarına göre aşırı kuvvetlidirler.Geniş kafalı,kısa burunludurlar.Çeneleri çok kuvvetlidir Kulakları tercihe bağlı olarak kesilir Gözleri genellikle siyah renkte olur.Dişleri üst üste geçer,tüyleri kalın kısa parlaktır. Birçok çeşit renkte olabilirler.Kuyruğu ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta halini alır. Kulakları diktir.

AKC bu köpekleri "Amerikan Staffordshire Terrier" adlandırır,UKC ise "Amerikan PitBull Terrier" olarak tanınmışlardır.Düzenli olarak egzersiz ihtiyaçları vardır,saldırgan bir köpektir ve diğer hayvanların olduğu ortamlarda tasmasız gezdirilmemelidirlerApartmanlarda ancak yeteri kadar egzersiz yapabilirlerse yaşayabilirler.Ilıman iklimleri sever.Tüyleri kolayca taranır ve fazla bakım gerektirmez bakım için sert ve sık kıllı fırça kullanmak gerekir.bu köpeklerde diğer köpekler ırkları gibi yılda iki kere tüy değiştirirler.

Kışkırtılırlarsa cesur ve vahşi dövüşçüye dönüşebilirler fakat insanlara karşı genel olarak sevecendirler,aşırı derecede sadıktırlar.Büyüklerle de çocuklarla da çok iyi anlaşır.Her zaman itaatkârdırlar.Acıya karşı çok dayanıklıdırlar.Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidirler aksi halde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir ve saldırgan köpekler olabilirler.Bekçilik konusunda inanılmaz başarılar gösteren bu köpekler, aynı zamanda arkadaş köpek olarak da itibar görür. Düzgün ve profesyonelce eğitildiği takdirde, çok iyi bir köpek olurlar.

21.Amerikan Su Spanieli

<![if !vml]>Amerikan Su Spanieli<![endif]>Ataları kesin olarak bilinmemektedir. İrlanda su spanieli'nin ve kıvırcık tüylü Retreiever'lerin bu ırkın gelişmesinde rol aldıklarına inanılır.1940 yılında Amerikan Köpek Klübü tarafından bir ırk olarak kabul edilmişlerdir.

 

Eğitilmeye oldukça müsait,itaatlar ve azimli bir köpek türüdür.Sulak alanlarda,ormanlar ve engebeli arazilerde iyi birer avcıdırlar.Bıldırcın,ördek,sülün ve tavşan avında kullanılmışlardır.Bataklıkta avlanabilir,avı getirirler.

Bu gün ise bekçi ve insana eşlik eden köpeklerdir.

 

 

 

 

 

22.Amerikan Tilki Tazısı

<![if !vml]>Amerikan Tilki Tazısı<![endif]>Biri Fransız diğeri İngiliz olan bu iki cins birleşerek, Amerikan Tilki Tazısını oluşturdular.1650'de Amerika'ya getirilen İngiliz tazılarından türetildi, birkaç yüzyıl sonra Lafayette tarafından George Washington'a armağan olarak gönderilen bir Fransız tazısıyla çiftleştirildi.

Koku alma duyuları,hafiflikleri ve hızları bakımından akrabaları İngiliz Tilki tazısından daha ileri seviyedelerdir.

av alanında adanmış birer savaşçıdırlar,av dışında duygusal ve tatlı köpeklerdir,evde uyumaları gerekir.

bu köpekler 17.yüzyılda Kızılderilileri bulmak için kullanıldılar daha sonraları hayvan avlarında kullanıldılar,kolay kolay yorulmazlar.melodik bir sesle havlarlar.

 

 

 

23.Amerikan Tüysüz Terrieri

<![if !vml]>Amerikan Tüysüz Terrieri<![endif]>Rat terrierler bu köpeklerin atalarıdırlar.1972 yılında Amerika Lousiana'da Willie ve Edwin Scott'ın Rat terrierleri tamamen tüysüz dişi bir yavru dünyaya getirdi.Bu yavru büyüyünce çiftleştirildi ve bir tüysüz dişi yavru daha doğdu,daha sonra gerçekleşen doğumlarda tüysüz yavru doğmadı ancak bu köpek 9 yaşındayken bu sefer biri dişi ve bir erkek tüysüz yavru dünyaya getirdi.Bu iki yavru bu köpekleri üremesi ve standartları oluşması için oluşturulan üreme programının temelini oluşturdular.Scott çifti bir genetikçi ve bir veterinerin rehberliğinde çalıştı. Bu grup oluşturdukları yeni ırkın adını Amerikan Tüysüz Terrier koydular.

 

Yapı olarak orta boylarda ve kaslıdırlar.Dikkatli oldukları anlarda kulakları dikleşir.Ciltleri pembedir üzerinde gri,siyah, altın veya kızıl renkli lekeler olabilir.Yavruları tüylü veya tüysüz doğabilirler.Tüylü doğan yavrular 6 haftalık oluncaya dek tüy dökerler.kaşları ve bıyıkları vardır.Bu köpekleri güneş yanıklarından ve soğuk havadan korumak gerekmektedir.Citlerinin kuruması durumunda lanolinsiz bir losyon sürülebilir.Kepekli gibi gözükmelerinin sebebi deri hücrelerinin 20 günde bir değişmesidir,pirelenmezler.Tüye karşı alerjisi olan hayvan severler için uygundurlar.Bu köpekler dışarıda oyun oynadıkları sırada ciltlerinde yaralar açabilirler bu durum sık karşılaşılan durumdur

oldukça dikkatli sevecen köpeklerdir,çok meraklıdırlar ve enerjileri yüksektir.Çocuklarla, özellikle küçüklükten beri birlikte yetiştirilirlerse, çok iyi anlaşırlar.Amerikan Tüysüz Terrierleri iyi bekçi köpeği olurlar. İyi yüzücü değillerdir. Bu ırkın terbiye edilmesi biraz zor olabilir.Apartman yaşamına uygundurlar.Heyecanlandıklarında ya da korktuklarında havlarlar.Evin içinde oldukça hareketlidirler.Bu ırkın bir çok köpeğin aksine ter bezleri olduğu için ağızlarından salya akmaz ve vücut ısılarını dengelemek için nefes nefese solumazlar.Bu ırk mücadeleci oyunlardan ve dışarda sıçrayıp oynamaktan zevk alır.

24.Amerikan Yerli Köpeği

<![if !vml]>Amerikan Yerli Köpeği<![endif]>Kökenlerinin sürü halinde yaşayan vahşi köpekler olmasından dolayı kabile hayatına uyum sağlayabilmişlerdir.Kızılderililer tarafından yetiştirilmiş, avcılıkta, bekçilikte kullanılmış, eti yenmiş ve postundan yararlanılmış, hatta kutsal sayılıp dini törenlerde kullanılmışlardır.American Indian Dog'un, ne yazık ki Amerikan hükümetinin yerli kabilelere karşı uyguladığı politika nedeniyle nesli tükenme noktasına gelmiştir.Kızılderili köpeği olarak da bilinirler.Çok uzun zaman öncesine dayanan geçmişleri vardır.Kızılderililer tarafından çeşitli görevlerde kullanılmışladır.American Indian iri veya orta irilikte bir yapıya sahiptir. Tüylerin özel yapısı sayesinde köpeklere özgü kokudan yoksun ve hipoallerjeniktir.

Bu ırk köpekler için belirgin bir kürk yapısı yoktur,zamanla sürekli değişmişlerdir,ayakları karda kolay yürümelerini ve daha iyi yüzmelerini sağlayan perdeli yapıya sahiptir.Bu köpekler,balıkçılık,karadaki her türlü ava uygun av köpeği olarak yetiştirmişlerdir.Ayrıca bekçilik yapabilirler.Kabilelerin göçleri sırasında taşımacılıkta kızak köpekleri olarak da görev yapmış olan American Indian Dog, oldukça zeki ve hisleri kuvvetli hayvanlardır.Ailelerine karşı sadık ve sevgi doludurlar,çocuklarla çok iyi anlaşırlar.Geçmişten günümüze, her türlü eğitime yatkın köpekler oldukları ispatlanmıştır.Diğer köpeklerle aralarında hırçınlık yaşanmaz.Apartman hayatına uygun değillerdir.Özgürlüğüne düşkün, açık arazide koşmayı severler.Yalnız kalmayı sevmezler ve insanlarla iletişime ihtiyaçları vardır. Çiftlik evlerinde yaşamaya uygun bir ırktır.American Indian Dog'lar fazla tüy bakımına ihtiyaç duymaz. Ancak düzenli olarak fırçalamak daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasını sağlar.

25.Appenzell Dağ Köpeği

<![if !vml]>Appenzell Dağ Köpeği<![endif]>Kökenleri hakkında iki ayrı iddia vardır.Bu iddialardan birine göre bu köpekler yerli cinslerdir ve kökenleri bronz çağına kadar gider.İkincisine göre ise Romalılar tarafından İsviçre'ye getirilen Molossus köpeklerinden türemişlerdir.

Kaslı ancak iri olmayan,eğlenceyi seven,sosyal köpeklerdir.Açık arazilerde özgürce koşturmayı severler.Ev içi hayata uygun değillerdir

Gelişmiş çoban köpeklerdir,yorgunluğa ve açlığa dayanarak dağlarda yaşayabilirler.Tüccarlara süt ve peynir taşımakta kullanılır. Boş durmayı sevmez. Çobanlık yapmadığı zamanlarda efendisinin mülkünü korur.

 

 

 

26.Ariegeois

<![if !vml]>Ariegeois<![endif]>Fransa'da Blue de Gascone, Gascon Saintongeois ve Briquet cinslerinin çiftleştirilmesiyle 1912 yılında türetilmişlerdir.

 

Oldukça güzel köpeklerdir,av sırasında tutkuludurlar,ailelerine karşı sakin ve sevgi dolu olurlar.Evde uyumaları gerekir,iyi huylu bu köpekler koklayarak iz sürebilirler.

kayalık,düzlük veya tepelere yabani tavşan avında ustadırlar,hızlı koşabilirler ve güçlüdürler.çok gür sesi vardır.

 

 

 

27.Avustralya Çoban Köpeği

<![if !vml]>Avustralya Çoban Köpeği<![endif]>19. yüzyılda öncü yerleşimciler büyük hayvan çiftliklerinde sığırları gütmek için Avustralya çoban Köpeklerini geliştirdiler.Avustralya çoban Köpeği, İskoçya'dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir.AKC tarafından 1980'de tanınmıştır.

Bu köpekler oldukça sağlam bünyeli,kaslı ve güçlü ve çalışkandırlar.Apartman hayatı için uygun değillerdir,bahçeli evlerde yaşamaları tavsiye edilir.

Kendilerine yaptırılan her türlü aktiviteden zevk alırlar.Yeterince egzersiz yapmadıkları zaman canları sıkılır ve tahrip edici olabilirler.Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve güvenilirdir. İtaatkârlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır.Bazen tanımadıkları insanlardan ve köpeklerden kuşkulanabilirler ve çok saldırgan olabilirler.Küçüklükten yapılan sıkı eğitim ve gördüğü günlük ilgi sonucunda mutlu ve iyi köpekler olurlar.Aile bireylerinin çocukları haricindeki diğer çocuklarla iyi anlaşmazlar.Avustralya çoban Köpeği çok aktif bir köpektir ve hemen her türlü çiftlik hayvanını ağıla kadar güdebilirler.Gerektiğinde hırlama ve havlama arası bir ses çıkarırlar.En akıllı ırklardan olan Avustralya çoban köpeği çok çabuk sıkılabilir, bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar.

 

28.Avustralya Sığır Köpeği

<![if !vml]>Avustralya Sığır Köpeği<![endif]>19.yüzyılda büyük çiftliklere sahip kişiler tarafından sığır gütme amacıyla yetiştirilmişlerdir.Vahşi Avustralya dingoları ile İskoçya'dan ve İngiltere'den getirilen günümüzde var olmayan mavi benekli Collie, Smithfiaeld Collie, Dalmatian, Australian Kelpie, Bull Terrier ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiştir.1980'de AKC tarafından ırk olarak kabul edilmiştir. Genel yapıları son derece sağlam ve güçlüdür,kendilerine verilen görevi mutlaka başarmak isterler ve bu beceriye sahiptirler.Bu ırkın karakteristik özelliklerinden biri yabancı gördükleri zaman değişen ifadeleridir,yabancı biri gördükleri an da şüpheli bir ifade takınırlar.Küçük ve orta büyüklükte olabilirler. Oldukça zeki ve itaatkârdırlarApartman yaşamına uygun değillerdir.En zeki ırklardan biri olmasına rağmen çok çabuk sıkılır ve ciddi davranış problemleri ortaya çıkabilir.İyi bir bekçi köpeğidir, fakat uzun süre tek başınakalmayı sevmezler.

Arama,çobanlık,koruma ve bekçilik yapabilirler.İçgüdüleri kuvvetli bir köpektir.Sığırları ökçelerini ısırarak yönettiği için "Australian heeler", "Hall's heeler", "Queensland heeler" ve "Blue heeler" gibi adlarla da bilinmektedir.Bazen insanların ve özellikle koşan küçük çocukların topuklarını ısırdığı görülmektedir.Yapacak bir şeyler bulamadığında çevreye zarar verebilir,sahiplerine sadıktırlar,eğitimleri kolaydır fakat tek kişiden emir almayı severler tek kişinin komutlarını yerine getirirler.Yabancı insanlara ve hayvanlara şüphecidirler,diğer köpeklerle kavga edebilirler.Günlük düzenli egzersizlere ek olarak itaat eğitimi ve diğer eğitimler paralel yürütülmelidir.

29.Avustralya Terrier

<![if !vml]>Avustralya Terrier<![endif]>Bir diğer adları Aussie'dir.Güçlü,cesur,hareketli köpeklerdir.Avustralya'da çeşitli işlerde kullanılmak üzere yetiştirilmiştir. Bu ırk Avustralya'da yetiştirilip tanınmış ilk köpek ırkıdır.1933'te İngiltere kennel klubü, 1960'ta ise AKC tarafından resmi olarak kabul edilmiştir.1897'de Avustralya Terrieri olarak isimlendirilmiştir.Bu köpekleri üretmek üzere İngiltere'den ilk gelen kaba tüylü kısa bacaklı köpekler kullanılmıştır.Dışarıdan gelen köpeklerin ırkları konusunda kayıt tutulmamıştır fakat Scotch dog of Great Britain, Dandie Dinmont Terrier, Skye Terrier, Cairn Terrier ve Yorkshire Terrier ırklarının kullanıldığı düşünülmektedir. İş köpeği olmasına karşın sahiplerine son derece sadıktırlar bu sebeple çok iyi ev köpeği olabilirler.Terrierlerin tümünde olduğu gibi cana yakın ve hareketli olmalarının yanı sıra dik başlı ve diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Doğuştan gelen ve eğitimle önüne geçilmesi mümkün olmayan içgüdüleri vardır. Bunlardan biri toprağı kazmak, diğeri ise geçmişte ahırlardan, kilerden fareleri uzak tutmak için beslenmeleri ve bu yönde yetiştirilmeleri nedeniyle fare ve diğer küçük hayvanları kovalamalarıdır.Aussie'ler doğuştan bekçilik içgüdüsüne sahiptir. Eve yaklaşan yabancı bir insan veya hayvan olduğunda hemen tepki verirler.Avustralya Terrieri ev içinde yeterince aktif olup, düzenli yürüyüşler yaptırıldığı takdirde bahçesiz bir evde yaşayabilir.Tasmasız dolaştırılmaları tavsiye edilmez.Uyum yetenekleri son derece gelişmiştir bu sebeple kendisine sağlanan egzersiz şartlarına uyum sağlayabilirler,serbestçe oyun oynamaktan ve koşmaktan çok mutlu olurlar.Bir fare ve yılan avcısı olarak doğal bir agresifliğe sahiptir. Arkadaş olarak ise son derece sevecen, duygularını dışa vuran sadık bir köpektir.Yalız kalmayı sevmezler,aile bireyleri ile iletişim içinde olmayı severler.Yükseklere zıplama yetenekleri vardır.

 

30.Avustralyalı Kelpie

<![if !vml]>Avustralyalı Kelpie<![endif]>Avusturya'da bu köpeklerin Dingo ile Border Collie'nin kırması olduğuna inanılır. fakat bazı bilgiler bu cinsin Rutherford soyundan İngiliz Kuzey Country Collielerinden geliştiğini kanıtlar.Avustralya'ya 19. yüzyılın ikinci yarısında getirildiler. Bugün yaklaşık 100,000 Avustralya çoban köpeği Avustralya kıtasında yaşamaktadır. Görünüşleri tilkiye benzeyen çok güzel köpeklerdir.Hareketli,çevik,zekidirler.Eğitilmeye müsaitler.Yaptıkları her ne olursa olsun mutlaka severek ve coşkuyla yaparlar.Bu köpekler apartman hayatı için uygun sayılmazlar.Açık havada koşup çalışmayı seven köpeklerdir ve böyle mutlu olurlar.Sıcak veya soğuk iklimle yerlerde yaşayabilirler tüy yapıları buna müsaittir.Bu cins köpeklerin egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır,iş yaparak mutlu oldukları için açık arazilerde yorulana dek koşabilirler.Çoban köpeği olarak oldukça başarılıdırlar,bu köpekler tek bir sahibe sadık kalmayı severler.Sahipleri tarafından yapılan herhangi bir işarete çok uzaktan da olsa anında karşılık vermeye hazırdırlar.Yavruluktan itibaren çocuklarla beraber yetiştirilirlerse çocuklara karşı sabırlı olurlar.Bağımsızdır ve onu idare edeni memnun etmekten çok kendi için çalışmayı tercih eder.Avustralya'nın sıcak havasına güm içinde hiç durmadan çalışabilirler.Avustralya çoban köpekleri agresif bir ırk değildir ama gerektiğinde çok korumacı olabilirler,ailesini ve mal varlığını kendini feda ederek korur.

 

31.Avusturya Tazısı

<![if !vml]>Avusturya Tazısı<![endif]>Avusturya’nın yerlisi bu köpekler,orta büyüklükte bir köpektirler.Duyarlı ve itaatkârdırlar.Av esnasında ciddidirler.Ailelerine karşı duygulu ve sadıktırlar,evde uyumaları gerekir.Koklayarak iz sürebilirler.

Oldukça hızlı koşabilirler.Koku alma duyuları gelişmiştir her türlü avı bulabilirler.

 

 

 

 

32.Avusturyalı Pinscher

<![if !vml]>Avusturyalı Pinscher<![endif]>Ataları kesin olarak bilinmemektedir.

Gövdeleri alçak ancak sağlam yapılı orta büyüklükte köpekledir.Cesur,inatçı ve dikkatlidir,güzel görünüşlü bir köpektir,refleksleri iyidir ve havlarlar.Bekçi köpeğidirler ve bu konuda uzmandırlar,kuşku duydukları an harekete geçerler.

Tehlikelerle korkusuzca savaşırlar,gerekirse gece uyumazlar.Arazide avlanırken Terrier özellikleri sergilerler,tilki ve tavşan avında kullanılmışlardır.Kentlerden ziyade kırlara ve açık arazilere uyum sağlar.

 

 

 

 

33.Bandogge Mastiff

<![if !vml]>Bandogge Mastiff<![endif]>Safkan bir ırk değildir kökleri American PitBull terrierden ve Napoliten Mastiff'tir.Mastif üretmek için en çok kullanılan yöntem iyi bir erkek Amerikan PittBull Terrier ile büyük ve güçlü bir Neapolitan Mastiff dişisini çiftleştirmektir.Bu cins köpekler akıllı,uysal köpeklerdir.Dövüş köpeği olarak yetiştirilmemişlerdir ancak genlerindeki savaşçılık sebebiyle agresif köpeklerdir,bu yüzden ilk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmezler.Amerika da buköpekleri dövüş köpeği olarak yetiştirenler vardır.Koruma köpeğidirler bu konuda uzmandırlar,itaatkardırlar koruma köpekleri olarak tek negatif özellikleri havlamamalarıdır.Bandogge Mastiff egzersiz ihtiyacı yüksek bir köpek türüdür,egzersiz ihtiyacı karşılanırsa apartman hayatına uyum sağlayabilirler.Bu ırk sahibiyle birlikte olmayı sever ve köpek kulübesinde yaşamaktan hoşlanmaz.Ölü tüylerinin üzerlerinden fırça ile alınması gerekir yılda iki kez tüy dökerler.Bandogge Mastiff'ler diğer hayvanlarla iç içe sosyal olarak büyütülürlerse gelecekte yabancı hayvanlara karşı saldırgan olmazlar ancak yine e hiç tanımadıkları bir hayvana karşı hırçın olabilirler.Ağzından salya akması belkide bu ırk için söylenebilecek tek olumsuz sözdür.Genlerinde dövüşçülük olduğu için bu ırktan köpekler genellikle uyarmak amaçlı havlamazlar.İlgi gösterilmesini severler,sadıktırlar,yalnız kalmayı sevmezler.

 

 

34.Basenji

Basenji bilinen eski köpek türlerinden biridir kökenleri Antik Mısır'a kadar dayanır 5000 yıl öncesinden kalan Mısır mezarlarında ve duvar resimlerinde Basenji'ye benzeyen köpek resimleri bulunmaktadır.İlk kez 1934'te İngiltere'ye başarılı bir şekilde götürülen Basenjiler İngiliz yetiştiriciler tarafından saf olarak yetiştirilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Basenji 1943'te AKC tarafından resmi olarak tazıların bir alt grubu olan "Sighthound" olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçmiştir.Basenjilerin başlangıçta yurt dışına çok büyük zorluklarla ve az sayıda çıkarılması nedeniyle genetik kalıtsal hastalıklara yatkınlığı vardır. Bu yüzden 1980'lerde gen havuzunu genişletmek amacıyla Afrika'dan yeni köpekler getirilmiş ve bu sayede daha önce tanınmayan siyah gölgeli kürk yapısına sahip köpekler gen havuzuna dahil olmuştur.Çocuklara karşı sabırlı,neşeli,asla kötü kokmayan titiz köpeklerdir.Çok nadir görülen bir özelliğe sahiplenir asla Havlamazlar fakat farklı sesler çıkartırlar.Diğer köpek türlerinin aksine bu cinsin dişileri sadece 1 kere kızgınlık gösterirler diğer köpek türleri ise iki kez gösterirler. Atletik vücutları vardır ve güzel görünürler.İhtiyaç duydukları egzersiz yaptırılırsa apartman yaşamına ayak uydururlar.Ilıman iklimler hariç ev dışında yaşayamazlar. Ev içinde çok hareketlidirler.Grup halinde yaşayabilen bu köpekler kendi aralarında kavga etmezler.Uzun yürüyüşleri ve sonrasında oyun oynayarak egzersiz yapmayı severler,tembelleşebilirler bu yüzden egzersizleri aksatılmamalıdır ve kilolarına dikkat edilmelidir.Çok zekidirler ve eğitilme potansiyelleri çok yüksektir.Sıkılırlarsa evdeki eşyalara zarar verebilirler.Çiğnemeyi seven bir köpek olduğu için oyalanacağı değişik oyuncaklar olması çevreye zarar verme riskini azaltır.Basenji temiz, köpek kokusu olmayan ve çok az tüy döken, alerji problemi olan insanlar için ideal bir ırktır. Basenji ile sahibi arasında ortaya çıkabilen uyum problemleri genellikle sessiz bir köpeğin çok hareketli olabileceğinin tahmin edilmemesinden kaynaklanır.Congo köpeği, Congo Terrier olarakta tanınan Basenjiler ıslak havaları sevmez. Gerçek gözyaşlarıyla ağlar, ağaçlara tırmanır, ayılar gibi sarılır, kuşlara sezdirmeden sinsice yaklaşır ve bir kedi gibi kendini temizler.

35.Basset Hound

<![if !vml]>Basset Hound<![endif]>Bloodhound`dan türetilmiş oldukça eski bir cinstir.Shakespeare'nin şiirlerinde geçerler.1863 yılında bir köpek sergisinde tanıtıldıktan sonra şöhretli köpekler olmuşlardır.Amerikan Köpek Kulübü tarafından 1964 yılında bir cins olarak kabul edilmiştir.

Son derece sakindirler,sahiplerine karşı duyguludurlar,çocuklarla dost olabilirler.Isırmazlar ancak inatçı olabilirler.

Açık alandaki ve inlerinde duran hayvanları avlarlar,keseli sıçan,tilki ve yaban tavşanı ve sülün avına uygundurlar.refleksleri zayıftır ancak koku alma duyuları son derece gelişmiştir.Gelişim süreçleri sonunda insana arkadaşlık eden köpekler olmuşlardır.Evde uyuması gerekir,evi korur.

 

 

 

36.Bavyera Dağ Tazısı

<![if !vml]>Bavyera Dağ Tazısı<![endif]>Bavyera tazısı ile Tyrolean tazısının çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Bu köpekler hafif ama kaslıdırlar.

hareketli,cesur,av sırasında itaatkardırlar.

Sahiplerine düşkündürler.Koklayarak iz sürerler.

Engebeli arazilere uyumludurlar,içgüdüleri gelişmiştir,oldukça çeviktirler,iz sürebilirler

 

 

37.Beagle

<![if !vml]>Beagle<![endif]>Beagle'ların Elizabeth çağında İngiliz tazısından ve Harrierden türedikleri sanılmaktadır.

 

Bu cins köpekler herkesi sever,şirin,hayat dolu köpeklerdir,kuyruklarını neşeyle sallarlar.Sosyal,cesur ve akıllıdırlar. Çocuklarla en iyi anlaşan köpeklerdendir.Diğer hayvanlarla da arası iyidir ancak yeteri kadar sosyalleşmemiş Beagle'ları yabancı hayvanların arasında yalnız bırakmamak daha iyi olacaktır.Ne istediklerini bilen,gözlemci köpeklerdir sakin ve disiplinli bir şekilde eğitilmelidirler.Yalnız kalmayı sevmezler,Yüksek sesle uluyabilirler.Bu cins köpekler başına buyrukturlar etrafı keşfetmeyi severler,açık geniş bir arazide tasmasız bırakırsanız çevreyi gezmek için uzaklaşabilirler.Yumuşak ve sert tüylü olmak üzere kendi içlerinde iki ayı gruba ayrılırlar.Yaban tavşanı,sülün ve bıldırcın avında uzmandırlar,balık avında da kullanılabilirler.İnsana arkadaşlık eden köpekler olarak çok ünlüdürler.Sıklıkla tıbbi deneylerde de kullanılırlar.Çok hareketli olan bu köpekler ev içinde hareket alanı ihtiyacı duyarlar düzenli günlük yürüyüşler yaptırılmasına ihtiyaçları olur.

 

38.Bedlington Terrier

<![if !vml]>Bedlington Terrier<![endif]>Adları İngiltere'deki küçük bir kasabadan gelmektedir. 1800'lü yıllarda madendeki fareleri yok edecek bir köpek isteyen İngiliz madenciler tarafından geliştirildi.Dandie, Dinmont, Otterhound ve Whippet cinsi köpeklerin çiftleştirilmesiyle elde edildi.

 

Görüntüleri koyuna benzetilen bu köpekler hırçın ve saldırgandırlar."Aslan yürekli, ama kuzu görünümlü bir köpek!" olarak anlatılırlar.Usta fare bir fare avcısıdır.Günümüzde artık gelişimleri sonucu duygusal ve zeki köpekler olmuşlardır.Küçük av hayvanlarını yakalamaları inlerine kadar takip etmeleri için eğitilmişlerdir.Günümüze apartman köpeği olarak popülerdirler.

 

 

 

 

39.Belçika Groenendael

<![if !vml]>Belçika Groenendael<![endif]>Bu köpekler yüzyıllar boyunca varlıklarını korumuşlardır fakat bu gün Belçika Groenendael olarak bilinen köpekler 1891'de Belçika Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Reul tarafından yetiştirilmiştir

Kendi içlerinde uzun tüylü,kısa tüylü ve kabarık tüylü olarak üç ayrı türe ayrılırlar.

 

Hafızaları kuvvetli,cesur,zeki ve itaatkârdırlar.Ev içinde uysaldırlar.

Çoban köpekliğinde ve bekçilikte oldukça başarılıdırlar. Polis köpeği olarak görev yapabilirler.

 

40.Belçika Laekenois

<![if !vml]>Belçika Laekenois<![endif]>Belgian Laekenois dört Belçika çoban köpeği ırkından en nadir görülenidir.Amerika'da AKC tarafından 1959'a kadar hepsi birlikte Belçika çoban Köpeği olarak geçmekte, 1959'dan sonra ise Groenendael, Tervuren ve Malinois ayrı ırklar olarak kabul edilmekte, Laekenois ise tanınmamaktadır.

Fransa ve Belçika'da Chien de Berger Belge olarak tanınan dört Belçika çoban köpeği ırkından biridir.Dünyanın pek çok yerinde bu dört ırkın tümü Belçika çoban Köpeği olarak kabul edilip ayrı ırklar olarak değerlendirilmemektedir.

 

Tüyleri kaba yapılı ve kıvırcıktır,kuyruklarındaki tüyler fırça gibi gözükür.Vücutları sağlamdır ve orantılıdır.Kaslı,kıvrak,çeviktirler.Koyurenkte gözleri vardır.Kulakları eş kenar üçgeni anımsatır ve her zaman dik dururlar.Yeter kadar egzersiz yapabilirlerse apartman hayatına uyum sağlayabilirler.Tüm iklim şartlarına adapte olabilirler.Bu cins köpekler oldukça aktif arazi köpekleridir bu sebeple egzersiz ihtiyaçları yüksektir.Güvenli bölgelerde tasmasız koşu yaptırıla bilinir.

Tüyleri kalitelerine göre yılda iki kez tıraş edilmelidir, ekstra ve ölü tüyleri uzaklaştırılmalıdır.Tüylerinin çok kısa kesilmesinden kaçınılmalıdır,tüyler az tıraşlanmalı ve daha sonra kalın dişli tarakla fırçalanmalıdır.Mecbur kalınmadıkça yıkanmamalıdırlar.yıkanmak su geçirmez özellikli kürklerine zarar ver neredeyse hiç tüy dökmezler.Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum problemleri yaşanabilir.Yabancılara alıştırılmaları ve sosyalleştirilmeleri son derece önemlidir. Erken yaşta profesyonel bir eğitim aldırılmalı ve sosyalleştirilmelidir.Çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olurlar.

41.Belçika Tervuren

<![if !vml]>Belçika Tervuren<![endif]>1891 yılında Belçika Veterinerlik Fakültesi Yöneticisi Profesör Reul tarafından yetiştirili.Belçika çoban Köpeği'nin çok yakın akrabasıdır.

Belçika'nın çoban köpeği gibi Tervuren köpeği de zeki,eğitilebilir ve oldukça hızlıdır.Sahiplerine çok düşkündürler,benimseme özellikleri gelişmiştir,şefkat ve ilgi gösterir ve aynı şekilde ilgi ve şefkat gösterilmesini beklerler.Çok iştahlı olan bu köpekleri kilo almamalarına özen gösterilmelidir.Geçmişte koyun bekçiliğine kullanılmışlardır,ev için bekçilik yapabilirler,fedakâr koruyucudurlar.

 

 

 

 

 

 

 

42.Bernese Dağ Köpeği

<![if !vml]>Bernese Dağ Köpeği<![endif]>İsviçre'ye antik dönemde Romalı askerler tarafından geliştirilmiştir.

Güçlü ve kaslıdırlar,dikkatlidirler ancak aceleci davranabilirler,ısırmazlar.Bir kişiye bağlanma eğilimindedirler,yabancılara karşı kuşkucudurlar.Romalılar bu köpeklerin boynuna demir yakalar takarak savaşa sokarlardı.İsviçre'nin dağlık bölgelerinde mükemmel sürü köpekleri haline geldiler,kolay kolay yorulmazlar.Soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar.Eğitime yatkın olduğu için polis köpeği olarak da kullanılmıştır.Köpekserverler tarafından insana eşlik eden bir cins olarak da geliştirilmiştir.Zeki, sadık ve güzel bir türdür.

 

 

 

 

43.Border Collie

<![if !vml]>Border Collie<![endif]>Bu cins İngiltere,İskoçya sınırındaki Northumberland'da yetiştirildiler.

 

Apartman hayatına uygun olmayan bu köpekler büyük bahçeli evde mutlu olabilirler.Tüm gün bağlı kalmamalıdırlar.Çalışkandırlar hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır,hızlı ve çevik olan bu köpekler kolay yorulmazlar.Border'lar düzenli fırçalama gerektiren köpeklerdir gerekirse yıkanmalıdırlar ve kuru şampuan kullanılmalıdır.Kulak içleri ve tüyleri kenelere karşı kontrol edilmelidir,orta derece tüy dökerler.Eğitilmeye oldukça müsaittirler.Övgüye karşı duyarlıdırlar.Çekingenliklerinin önüne geçmek için yavruyken sosyalleşmeyi öğrenmelidirler.Mutlu olabilmeleri için yoğun eğitime ve ilgilerini çekecek görevler gerekir.Bu köpekler köpek yarışlarında başarıdırlar ve çoban köpekliği yapabilirler.Sıkıldıklarında eşyalara zarar verirler. Uzun süre yalnız bırakıldıklarında nevrotik bir şekilde kötü huylar geliştirir.Güçlü koyun gütme güdüleri nedeniyle çocuklar ve yabancılara karşı kontrol amaçlı ısırma eğiliminde olabilir. Genç Border Collie genellikle sahibinin otoritesine karşı duracağı bir dönemden geçer. Bazıları çok hareketli ve tepkilidir. Bu da aile köpeği olmalarını engeller.

44.Boston Terrier

<![if !vml]>Boston Terrier<![endif]>İlk kez 1870'de Boston'da sergilendiler.Fransız Bulldog, Bullterrier ve Boxer'in uzun süre çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Bu köpekler sahiplerine karşı son derece duyguludurlar,çocuklara karşı sabırlı,zeki ve her zaman dikkatli köpekledir.

Bu cins çok başarılı insan dostu köpeklerdir,

karakterleri oldukça gelişmiştir.Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler bir köpektir.

 

 

 

 

 

45.Boxer

<![if !vml]>Boxer<![endif]>lk kez bir Flaman dokumasında görülmüşleridir.Bu cins 1850'de Münih ‘de Bullenbeisser Mastiff'i ile Bulldog ‘un çiftleştirilmesiyle geliştirildi.Bu cinslerin ilki, ayı avında kullanıldı; ikincisiyse, boğalarla dövüşmek için kullanıldı.1896'da ilk boxer kulübü kurulmuştur.Kendi içlerinde 2 gruba ayrılırlar 1.Çizgili boxerlar 2.Kumral boxerlar.

Çok iyi huylu,sadık köpeklerdir,kin beslemezler,çocuklarla araları gayet iyidir.Kolay eğitilirler.Uzun ömürlü olmayan bu cins çoğunlukla 10 yaşına kadar yaşayamazlar.Romatizmaya yakalanabilirler bu sebeple yağmurlu havalarda dışarı çıkarılmamalıdırlar ayrıca dişlerinin bakımına özen gösterilmelidir sık sık veteriner bakımı gerekir.Bekçi köpeği,rehber köpek,polis köpeği ve insana arkadaş köpek olabilirler.Töleranslı,sakin oyuncu köpeklerdir ancak yabancılara karşı sıcakkanlı değillerdir.Uzun yürüyüşleri yapmaktan hoşlanırlar sık sık yürüyüşe çıkarılmalıdırlar.

 

 

 

46.Brezilya Mastiff

<![if !vml]>Brezilya Mastiff<![endif]>17.yüzyılda Brezilyaya gelen Bulldog, Mastiff ve Bloodhound cinsi köpeklerden türedikleri sanılmaktadır.

 

Kas ve kemik yapısı oldukça gelişmiş köpeklerdir,çok kuvvetlidirler.Cesur,dikkatli ve kavgacıdırlar.Sahiplerine sadık yabancılara soğukturlar.Ev yaşamına uygun değillerdir,bahçeli evlerde yaşayabilirler.Koku alma yetenekleri son derece gelişmiştir,geçmişte ormanda yaşayan kaçak köleleri bulmak için kullanıldılar.Birinci sınıf bekçi ve çoban köpeğidirler.Şehir hayatına uygun değildirler.açık arazide olduğu zaman harcayabileceği kadar enerjileri vardır.

 

 

 

47.Büyük İsveç Dağ Köpeği

<![if !vml]>Büyük İsveç Dağ Köpeği<![endif]>İsviçreli sahiplerine savaşta eşlik eden bekçi ve saldırı köpeği olarak tanınmıştır.

 

Gözleri çok güzel olan bu köpekler oldukça zeki,sadık,cesur ve çocuk dostudurlar.Çoban köpeği olarak başarılıdırlar,koruma köpeği olarak da tecrübelilerdir.Sürekli dikkatli köpeklerdir.İyi huylu, sabırlı ve kolay eğitilebilir olduğu için insana arkadaşlık eden köpek olarak da popüler olmuşlardır şehir yaşamına uyum sağlamakta zorlanırlar.

 

 

 

 

48.Cairn Terrier

<![if !vml]>Cairn Terrier<![endif]>ilk kez 1909 yılında tanıtıldı ve ancak 1930'dan sonra popüler oldu.Kökenleri 1500'lü yıllara kadar dayanır.İskoçya'da uzun zaman önce mezarlıkların işaretlenmesi için küçük taş yığınları oluşturulurdu,bazı küçük hayvanlar bu taşların arasındaki boşluklardan içeri girip yuva yaptılar Cairn Terrierlerde bu hayvanlara karşı üretildi

 

Hareketli,Duygulu ve sevimlidirler diğer bütün Terrierlerin ortak özelliklerini taşırlar ayrıca oldukça şaşırtıcı biçimde hile yapacak biçimde eğitilebilirler. Avcıdırlar,tünel kazarak inlere ulaşabilirler.Tavşan,tilki,posuk ve su samuru avlamaya uygundurlar.Apartman hayatına uyum sağlayabilirler.İnsana arkadaşlık eden dost köpek olarak çok başarılı köpeklerdir.tasmaya diğer Terrier akrabalarına göre daha kolay alışırlar.

 

 

 

49.Cao da Serra da Estrela

<![if !vml]>Cao da Serra da Estrela<![endif]>İddialara göre Portekiz'in Estrela dağlarının yerlisidir ve adları da buradan gelmiştir.İberya Yarımadası’nın en eski cinslerinden biridir.

 

İri kafaları ve güçlü omuzları vardır,son derece dayanıklı hayvanlardır.Zeki,sakin ve sahiplerine karşı uysaldırlar.Savaşçı ruha sahip köpeklerdir.İlk kez köpek sahibi olacaklara önerilmezler.Arkadaşlık eden köpeklere olarak uygun sayılmazlar.

Sürüleri savunurlar,avcılıkta ustadırlar ve dağ yollarında küçük arabaları çekmek için yetiştirilmişlerdir.Kurtlara saldırmak ve evleri korumak için eğitilmişlerdir.

 

 

50.Cavalier King Charles Spanieli

<![if !vml]>Cavalier King Charles Spanieli<![endif]>Yetiştiriciler, Kral II. Charles'ın portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andıran köpekler yetiştirmeyi amaçlamışlardır.English Toy Spaniel'in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilmiştir.1940'larda bu köpekler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş, 1980 yılında UKC tarafından resmi olarak tanınmış, 1996'da ise AKC tarafından Toy grubuna dahil edilmiştir.

 

Bu cins İngiltere Kralı II. Charles'ın gözdesi Toy Spaniel'lerin görünümüne sahip fakat yeni bir toy türüdür. Cavalier King Charles Spaniel hareketli,enerjik, coşkulu köpeklerdir.

Heyecanlarını ve coşkularını kuyruklarını sallayarak belli ederler.Olukça Sportmen ve dışadönük sosyal köpeklerdir.Cavalier'ler eğitimleri kolay itaatkâr köpeklerdir,diğer köpeklerle iyi anlaşırlar.Yalnızlığı sevmezler ilgiyi kendilerinde tutmayı severler.Bu köpekler arkadaş köpekler olarak yetiştirilseler de atalarından avcılık genlerini de almışlardır.Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanın peşine düşebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasız dolaştırılmamalıdır.

51.Chesapeake Bay Retriever

<![if !vml]>Chesapeake Bay Retriever<![endif]>1807 yılında bir gemi kazasından kurtulan Newfoundland cinsi iki köpek kurtulanlar tarafından bir aileye hediye edildiler ve bu köpekler Rretrieverlerle çiftleşerek Chesapeake Bay Retriever'ları türü ortaya çıkartılar.

Neşeli,coşkulu,eğitilebilir,köpeklerdir.Bataklıklarda avlanabilirler.

Suyu seven köpeklerdir.Her tür av için uygudurlar avı sudan çıkartıp getirebilirler

 

 

 

 

 

52.Chihuahua

<![if !vml]>Chihuahua<![endif]>Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır.Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır.

 

Soğuk havaları hiç sevmezler ve hemen titremeye başlarlar.Soğuk havalarda kazak giydirilmesi faydalı olur.Apartman hayatı için uygundurlar.

Bu güzel köpekler kucakta taşınabilirler ancak yürütülürlerse daha sağlıklı ve zinde olurlar.

Kısa düz tüyleri vardır,haftalık bakımlar temiz olmaları için yeterlidir,uzun tüylü olanları her gün yumuşak bir fırça ile fırçalamak gerekir.Kulaklarına ve gözlerin su kaçırılmamasına özen gösterilerek ayda bir kere yıkanabilirler.Kulakları kontrol altında tutulmalı ve tırnakları kısa olmalıdır.

Chihuahua'lar ilgi görmeyi ve göstermeyi severler,oldukça çevik hayvanlardır.İnatçıdırlar ve kıskançlık seviyesinde ailelerine bağlanırlar,yabancılara şüpheci yaklaşırlaretrafta yabancılar varken sahiplerini takip ederler.Öğrenmeye açık zeki hayvanlardır ancak bazılarına eğitim sıkıcı gelebilir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir.Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kâğıdı eğitimini tercih eder.Chihuahua'nın diğer köpeklere saldırganlığının ve yabancılara karşı şüpheciliğinin kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir.

 

53.Chow Chow (Çin Aslanı)

<![if !vml]>Chow Chow (çin Aslanı)<![endif]>Çin kültüründe binlerce yıllık geçmişleri vardır.Chow Chow ‘un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir.1800'lerin sonlarında ilk kez İngiltere'ye getirildi.Chow Chow Amerika'da oldukça popüler arkadaş köpeklerdir.

Bu köpeklerin en belirgin özellikleri siyah dilleri ve düz arka bacaklarıdır.Egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartmanda yaşayabilirler.Sıcaklara karşı hassastırlar.Düzenli egzersiz yapmazlarsa tembelleşebilirler.Uzun tüylerine düzenli bakım yapılması gerekir mevsimsel yoğun tüy dökmeleri vardır,alt kürkleri bu dönemlerde özen gerektirir,kuru şampuanlama yapılabilir.Uslu köpeklerdir.İnatçıdırlar ve bağımsızlığı severler. Tek kişiye bağlanırlar fakat diğer aile üyelerine de sadıktırlar.Yabancılara alışmakta zorlanırlar ve yabancılar tarafından sinirlendirilirlerse saldırganlaşabilirler. Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur.İtaatkâr değillerdir,doğuştan inatçıdırlar.Bu köpekler eğitilebilir ancak verilen komutların mantığını bilmek isterler.Chow Chow diğer köpekleri domine etmeye çalışır. Buna rağmen çocuklarla araları iyidir.Yavruyken kedilerle tanıştırılırsa yetişkinliklerinde pek sorun çıkmaz. Yavruyken (2-4) gelecekte aşırı koruyucu olmaması için çok iyi sosyalleştirilmelidir.Dikkatle eğitilen Chow Chowlar çok iyi aile köpeği olabilirler.Bu köpeklerin eti Çin’de aranan bir yiyecek türüdür ve günümüzde hala Çin'de yenmektedir.

 

 

54.Dalmatian (Dalmaçya)

<![if !vml]>Dalmatian<![endif]>Dalmatian'ların kökenine dair çelişkili teoriler vardır,bu ırkın kökleri çok eskilere dayanır,Varlığını gösteren izler Mısır rölyeflerinde ve Helenik döneme ait duvar süslemelerinde bulunmuştur.

 

Sadık,sakin,özgürlüğüne düşkün ancak evde olmaktan hoşlanan köpeklerdir.İnsanlarla yan yana olmayı severler,aksi takdirde mutsuz olurlar.Çocuklarla oynamayı severler,kusursuz bir hafızaya sahiptirler.Koruma köpeği olarak eğitilebilir,koklayarak iz sürebilirler.

Ortaçağ'da av köpeği olarak kullanıldılar.19.Yüzyıl'da ise küçük arabaları çeken köpeklerdir.Sahiplerini her koşulda takip ederler.Günümüzde insana arkadaşlık eden köpeklerdir.

Suyu severler.

 

55.Doberman Pinscher

<![if !vml]>Doberman Pinscher<![endif]>Yakın zamanda ortaya çıkmış bir köpek türüdür.Louis Doberman tarafından Great Dane, Alman çoban Köpeği, Rottweiler ve Pinscher'in muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısıyla çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir.Geliştirilmelerindeki amaç hırsılara karşı koruma köpekliği idi.İlk kez 1876 yılında bir köpek gösterisinde sergilendi ve büyük başarı kazandı.

Dobermanlar son derece kaslı oldukça zarif görünümlü köpeklerdir.Dişileri ve erkekleri arasında farklılıklar vardır. Erkekleri son derece zeki,aceleci ve saldırgandırlar,dişileri ise ailelerine karşı sakin duyarlı ve duyguludur ancak yabancılara karşı kuşkucu davranırlar.Bu köpeklerin karakterleri 2 yaşından sonra bile gelişmeye ve değişmeye devam eder bu köpekler 10-12 aylık iken eğitime alınmalıdırlarÇok iyi bekçi ve koruma köpekleridirler.Yüz yıldan fazla bu görevlerde kullanılmışlardır.Dişi Dobermanlar erkeklerine göre apartman hayatına daha kolay adapte olurlar,ancak her iki cinsin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.

 

 

 

56.Eskimo Köpeği

<![if !vml]>Eskimo Köpeği<![endif]>Eskimo Köpeği, Doğu Sibiryalıdır.19. yüzyılda Alaska ve Greenland'a getirilmiş ve burada kendisi için uygun bir yaşam ortamı bulmuştur.

Boylarına göre oldukça iri yapılı sayılırlar.Uysal ve sadıktırlar.Kolay kolay yorulmazlar,sert bir eğitim alırlarsa ürkek olabilirler,bu cins köpek sahipleri onlara güven vermelidir.Aile hayatına çok uygun değilllerdir.Kutup kızak köpekleridir.Bu köpeklerden 20 tanesi 2 ton ağırlıklı bir kızağı 40km durmadan çekebilirler.Bu köpekler havlamazlar fakat kurtlar gibi ulurlar.

 

 

 

 

57.Fin Tazısı

<![if !vml]>Fin Tazısı<![endif]>1700'lere dayanan kökenleri vardır.

Güçlü bir köpektir,insan dostudur,orta büyüklükte olurlar.Av sırasında son derece enerjiktirler.Evde uyumaları gerekir.koklayarak iz sürebilirler,çevik ve dayanıklıdırlar.

yaz aylarında yabani tavşan ve tilki avında kullanılırlar.Kış aylarında ise evde aileleri geçirirler.Finlandiya da çok popüler köpeklerdir,başka ülkelerde çok tanınmazlar

 

 

 

58.Golden Retriever

<![if !vml]>Golden Retriever<![endif]>Uysal,iyi huylu,duygusal ve son derece sevimli köpeklerdir,Çocuklarla çok iyi anlaşır ve oldukça sabırlıdırlar.Koku alma duyuları gelişmiştir,bataklıkta avlanabilir avı bulup getirirler.av köpeği olmasından daha çok insana arkadaşlık eden köpekler olarak popülerdirler.Bu cins büyük olasılıkla 19. yüzyılında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkinde bulunan türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin Bloodhound ile çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.Bu köpekler hayata karşı tutkuyla bağlıdırla,enerjileri ve sevgileri çoktur,yemek yemeyi severler bu sebeple kilolarına dikkat edilmeli,yemeklerinin miktarı ayarlanmalıdır.Kolay eğitilirler,sadıktırlar ve sahiplerini utlu etmeyi severler.Birinci sınıf aile köpeğidirler.Bu cins köpekler itaat etmeyi sevdikleri için itaat eğitiminden hoşlanırlar,diğer hayvanlarla ve yabancı insanlarla kolayca dostluk kurabilirler,bu sebeple koruma köpeği olamazlar ancak gelen yabancıları havlayarak haber verebilirler.İlgi isteyen yalnız kalmayı sevmeyen köpeklerdir.Sahiplerine güvenirler ver verdikleri komutları harfiyen yerine getirirler.Sevgi dolu ve sabırlıdırlar, bazen küçük bebekler için ekstra gözetim gerekli olabilir. Oyun oynamaya düşkündürler.Alerjik veya titiz insalarla yaşamaya uygun değillerdir.Herkesle dost olabilen bu köpekler ailelerine kendilerini adarlar.Egzersiz ihtiyacı olan bu köpekler geniş alanlarda koşturmaktan zevk alırlar.Özellikle kap-gel türü oyunlardan zevk alırlar ve ağızlarında birşey taşımaktan çok hoşlanırlar.Tüyleri asla parlaklıklarını kaybetmez ancak haftada bir kaç kez fırçalanmaları gerekir.Bu cins İngiltere'de İskoçya sınırındaki Tweed Nehri’nin kuzey bölgelerinde yaşayan Lord Tweedmouth tarafın geliştirilmiştir.1800'lerin başında köpek yetiştiriciği oldukça popüler bir durumdaydı ve en çok istenilen köpek soğuk havaya dayanıklı,sık bitki örtüsü içinde rahatça yaşayabilecek,yüzücü ve güçlü bir köpekti.İlk başta sarı dalgalı tüylü bir Retriever ile Tweed Water Spaniel ‘ini çiftleştirdi ve ört adet yavru elde etti.Bu yavruların siyah Retriever, Tweed Spaniel, Setter ve Bloodhound'larla çapraz çiftleştirilmelerinden sonra Golden Retriever cinsi üretildi.Önceleri düz tüylü retrieverların bir türü olarak kabul edildiler ancak 1912 yılında GoldenRetriever adıyla ayrı birırk olarak kabul edildiler.Bu cins köpeklerin Amerika kıtasına Lord Tweedmouth'un oğulları tarafından 1900'lerde getirildiklerine inanılmaktadır ancak American Kennel Club (AKC) bu cinsi ancak 1927'de bir cins olarak kayıt altına almıştır.

59.Harrier

<![if !vml]>Harrier<![endif]>Greyhound, Bulldog ve tilki terrierinin çiftleştirilmesiyle geliştirildiler.

 

Neşeli,hareketli bir türdür.Evde uyumları gerekir oldukça iyi huyludurlar.Koklayarak iz sürebilirler.

"Harrier" tavşan tazısı demektir bu köpeğin bu adı almasının sebebi de ne yaban tavşanları ne de tilkiler bu köpeklerde kaçamazlar.Muhteşem koku alma duyuları vardır,çok kurnaz ve zekidirler,yorgunluk nedir bilmeden avlarını kovalayabilirler.

 

 

 

60.İngiliz Springer Spaniel

<![if !vml]>İngiliz Springer Spaniel<![endif]>Tüm İngiliz Av Spaniel'lerinin atalarıdır.Amerika’da 1700’lerde popüler olmaya başladı.

Cesur,çok dikkatli,neşeli ve güçlü köpeklerdir.Aile içinde iyi huylu ve samimidirler.

Avı arayıp bulabilir ve geri getirebilirler,bu konularda son derece dikkatlidiler.Her türlü araziye uygundurlarGüçlü uzun bacaklı ve öteki spaniellerden daha hızlı koşan bir köpektir. İnsana arkadaşlık eden köpekler olabilirler.Kilo alma müsaittirler.

 

 

 

 

 

 

61.Jack Russell

<![if !vml]>Jack Russell Terrier<![endif]>İngiliz Din Adamı Parson Jack Russell tarafından 1800'lerde yetiştirildi.

Cesur,neşeli,fedakar, ve itaatkardırlar.Yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir.

19.yüzyıldaki popülerliğinden sonra Parson Jack Russel'in ölümünün ardından zamanla unutulmuşlardır.İngiltere'de halan safkan halde bulunmaktadırlar.

Avcıdılar,oldukça hızlı koşabilirler,dar geçitlerden geçebilirler..Zamanla insana arkadaşlık eden köpeklere olmuşlardır.Bu cins köpekler oyun oynamayı sever,kendilerini kızırmayan çocuklarla iyi anlaşabilirler.

Eğitimleri zor olabilir.güçlü bir avlanma içgüdüleri vardır diğer köpeklere karşı hırçın olabilirler,keşfetmeyi sevdiklerinden tasmasız gezdirilmemelidirler.

Bu köpekler kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlanır ve eşyalara zarar verici olabilir.

62.Kangal

<![if !vml]>Kangal<![endif]>Kangal köpeğinin geçmişine ve kökenlerine ait çok az bilgi bulunmakla beraber çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.Bu teorilerden birine göre Asurlular ve Babilliler zamanında ortaya çıktığı,aslan kaplan gibi vahşi yırtıcılardan korunmak için özenle yetiştirilmişlerdir.Bu köpeklerin büyük yırtıcılarla korkusuzca dövüştüğü iddia edilir.Başka bir teoriye göre Hint Mihracesi Osmanlı padişahına bir köpek gönderiyor,bu köpek sarayda bulunan aslanı dövüşte öldürüyor ve Padişah’ın büyük beğenisini kazanıyor fakat bu köpek bir Doğu seferi esnasında kaçıyor ve yerel köpekler çiftleşerek Kangal türü ortaya çıkmış oluyor.Evliya Çelebi kaleme aldığı Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir.Başka bir iddiaya göre Osmanlı devleti kurucuları bu köpekleri Anadolu’ya getirmişlerdir ve Osmanlı'nın Avrupa’ya yayılması ile birçok Avrupalı çoban köpeğinin Kangal köpeklerinden türemiştir.Osmanlı arşivlerinde Kangal köpeği yetiştiriciliği yapıldığından bahsedilmektedir.Bu köpeklerin geçmişten günümüze genetik özelliklerini koruyabilmesi dağlarda yaşamasına bağlanmaktadır.Dünya çapında ünlü olan bu tür için A.B.D ve İngiltere'de çeşitli dernekler kurulmuş ve yarışmalar düzenlenmiştir.Kangal köpekleri çok cesur,hızlı ve çeviktirler.Kötü niyetli kişilere karşı acımasızdırlar,kangal köpeklerinin önsezileri son derece gelişmiştir,sahiplerine ve ailelerinin aşırı derecede bağlıdırlar.Sahipleri tarafından azarlanırlarsa üzülürler ve beden dilleriyle bunu anlatabilirler.Hislerini yalnız hal, hareket, mimik ve jestlerle değil çıkardıkları çeşitli tonlardaki havlamalarla belli ederler.Kangal çoban Köpekleri görevlerine çok sadıktırlar.Kangal köpeklerinin kurtlar ile dövüşmesi ve bu dövüşü kazanması sahipleri için bir övünç kaynağı olarak görülür.Kurtlarla dövüşen Kangallar genellikle karın bölgelerinden ve arka bacaklarından yaralanırlar.1975 yılında asker köpeği olarak görev yapmaya başlamışlardır.Ülkemizde bu köpekler ihmal edilmiştirler,ancak yeni yeni bu köpekler koruma altına alınmıştır.Kangal çoban köpekleri tüm insancıllıklarına ve güçlü sorumluluk duygularına rağmen, geçmişten beri süregelen yaşam biçimlerinden ve genel karakter özelliklerinden kaynaklı olarak özgürlüklerine son derece düşkündürler,Kangallar her komutu anlar ancak istedikleri zaman yaparlar.Kendileriyle ilgili konuşurken dikkatli olmak gerekir. Övüldüklerini veya yerildiklerini gayet iyi anlarlar. Son derece kıskançtırlar ve gözlerinin önünde bir başka köpeğin sevilmesine hiç dayanamazlar.Zeki,çocuklara karşı sabırlı,kolay eğitilen,azarlanmaya karşı hassas,ilgi bekleyen köpeklerdir.Yaşadıkları yeri sahiplenirler,yabancılara güvenmezler bu sebeple çitle çevrili bir alanda ya da sürü ile birlikte açık alanda yaşamalıdırlar.Uzun yıllar boyunca savaş köpeği olarak içgüdüleri gelişmiştir kurtlardan korkmaz onlarla dövüşebilirler.Kolay kolay yorulmaz ve kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdırlar.Günümüzde daha çok bekçi köpeğidirler.Çok eski çağlardan beri Anadolu’da yaşamaktadırlar 1968'de ABD’ye götürülmüşlerdir.

63.Kars Çoban Köpeği

<![if !vml]><![endif]>En az 600 yıllık geçmişe sahip bu köpekler Türkiye'nin kuzey doğusunda yüksek dağlarda at ve sığır çobanlığı yapan değerli köpeklerdir.resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.Kars Türk çoban Köpeğinin yurt dışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni gerekmektedir.
Safkanlığı tescil edilmiş dağlık arazilere uyumlu ve soğuk havaya karşı dayanıklı çok iyi koruyucu olan köpeklerdir.Ardahan,Kars,Artvin,Ağrı,Erzurum bölgelerinde yetişirler.Oldukça zeki ideal çoban köpeği cinsidir.Kafa yapıları oldukça büyük,iri ve siyahtır,burunları orta uzunlukta ve siyahtır,ağızları büyük çene yapıları kuvvetlidir,dudaklarının iç kısmı siyahtır, gözleri kahverenginin farklı tonlarında olabilir.Kulakları sarkık ayrıca geniş ve derindir,alınları düzdür,kuyrukları uzun tüylü ve sırta doğru kıvrımlıdır.Tüyleri karışık ve kabarık görünümlü,bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlüdür.Baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım çoğunlukla siyahtır,diğer bölgeler kirli sarıya kadar değişen mat renkte ve siyahla kısmen karışmış durumda,ayaklarında sarının tonları hakim ve yukarıya doğru ise siyahlık artar.Koruyucu özellikleri gelişmiş,uyumlu ancak düşmana karşı oldukça hırçın pençelerini kullanmaktan çekinmeyen yapıları vardır.Eve ait her alan koruma alanının içindedir.Tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdırlar.Aile dışındakilere karşı uzaktırlar ve dostça yaklaşmazlar.

64.Labrador Retriever

<![if !vml]>Labrador Retriever<![endif]>Geçmişte St.John köpeği olarak bilinirlerdi.Kanada'da Newfoundland'dan türetilmiş bir cinstir.Labradorlar soğuk suya atlayarak balıkçıların ağlarını çekmelerine yardım etmeleri için eğitilirlerdi.1800'lü yıllarda İngiltere'ye getirildiler.Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir.

Sabırlı,oldukça zeki ve sadık bir köpektir.İtaat etmeye istekli, hareketlidirler ve suyu severler.Çocuklara karşı çok iyidirler.İnsanların arasında olmayı severler,ailenin bir üyesi olduklarını hissetmeye ihtiyaçları vardır.Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir.Bu cins köpekler bekçi köpeği olabilirler ancak koruma köpeği olmaya çok uygun değillerdir.Uzun süre yalnı bırakılırlarsa evdeki eşyalara zarar verebilirler.Labrador'ların çok güçlü boyunları vardır bu sebeple tasmadan çekmeden yürümeyi öğrenmelidirler.Ava uygun Labrador'lar daha enerjik ve hareketlidirler.

 

Bu ırk oldukça popülerdir.Golden retriever'e göre daha baskıcı ve bağımsızırlar.Av iz sürme,avı geri getirme ve bekçi köpeği olabilirler ayrıca polis köpeği,rehber köpek,arama ve kurtarma köpeği olarak başarılıdırlar. Köpek yarışmalarında ilk sıraları zorlayan bir türdür.Sahibiyle uyum içinde çalışabilir,bataklık ve sulu arazilerde avlanabilirler,egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

65.Pointer

<![if !vml]>Pointer<![endif]>Yaklaşık olarak 2 yüzyıl önce İtalyan Pointer'i,Tilki Tazısı,Bloodhound,

Greyhound, Newfoundland,Setter ve Bulldog cinsi köpeklerin çiftleştirilmeleri sonucu ortaya çıkmışlardır.

Sabırlı,duygulu,zeki,çalışkan her duruma ayak uydurabilen bir köpek ırkıdır.Çocuklarla iyi anlaşırlar,şüpheli bir durum karşısında havlarlar ancak bekçi köpeği değillerdir.

Adlarını bir av gördükleri zaman işaret etmelerinden almışlardır,bu hareketsiz duruşları oldukça gösterişlidir.Kolay kolay yorulmazlar,itaatkarırlar.Çok gelişmiş koku alma duyuları vardır.

bıldırcın ve sülün avında gayet başarılıdırlar.

 

66.Rottweiler

<![if !vml]>Rottweiler<![endif]>İtalyan Mastiff'lerinden geldiklerine inanılır.Kökenleri Orta çağ'a kadar uzanır ve bu dönemde çoban köpeği olarak kullanılmışlardır.

Bu ırk köpeklerin güçlü ve iri bir vücut yapıları vardır.olukça atletik ve kaslıdırlar.Çeneleri oldukça iyi gelişmiştir.Gözleri koyu renklidir.Sakin,itaatkar,cesur ve eğitilmeye uygundurlar.Sadece sahipleri ve aileleri tehlike altındaysa hırçınlaşırlar.Kendilerini ailelerine adayan mükemmel bir koruyucu köpektirler.Acıya karşı dayanıklıdırlar.Ciddi ve kendinden emin gözükürler.Eğitimlerinde dikkat ve disiplin ön planda olmalıdır.Sabırlı bir eğitim sonucunda güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler.Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir.Zekaları gelişmiş bu köpekler bir çok ülkede görülen popüler hayvanlardır,ayrıca polis,gümrük ve asker köpeği olabilirler.tasmasız dolaştırılmarı tavsiye edilmez,insalar arasında sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır.Diğer köpeklerle iyi anlaşamazlar.Yabancılara karşı oldukça kuşkulu ve soğukturlar.Özellikle aile üyeleriyle arası çok iyidir.Sahiplerinin yanından ayrılmayı sevmeyen bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır,doğa yürüyüşlerini ve açık alanda koşturmayı severler.

Kısa ve parlak tüyleri vardır,her gün taranırlarsa yıkanma ihtiyaçları olmaz.

67.Shiba Inu

<![if !vml]>Shiba Inu<![endif]>Atalarının Chow Chow ve Kyüshü olduklarına dair inanış vardır.Çok eski bir ırktır.Çin'den Japonya'ya getirilmiş ve buradan dünyaya yayılmıştır.

Uysal bir köpek türüdür,eğitilmeye müsaittirler,duygulu,cesur ve temizdirler. İnsanlarla dostluk kurabilen bu köpekler sevimli bir görünüşe sahiptirler.Küçük av hayvanlarının avlanmasında ve bekçilik için uygundurlar,koklayarak iz sürebilirler.

 

 

 

 

 

 

68.Sibirya Kurdu (Husky)

<![if !vml]>Sibirya Kurdu (Husky)<![endif]>Sibirya kurtları 1909 yılında Alaskadan getirilmişlerdir.

Oldukça hareketli,dayanıklı,güzel görünümlü köpeklerdir.Orta büyüklüteki bu ırk insanlarla oldukça uyumlu ve duygusaldır.İnsanlara arkadaş olmada başarılıdırlar ancak inatçıdırlar ve kolay sıkılırlar. Kiloları sayesinde hızlı koşabilirler ve kızak yarışlarında kullanılırlar.

 

 

 

 

69.St. Bernard (Saint Bernard)

<![if !vml]>St. Bernard (Saint Bernard)<![endif]>İri,dayanıklı ve kaslı olan bu köpeklerin kafa yapıları oldukça güçlüdür.İnsanlarla çok iyi anlaşırlar itaatkar,sadık ve sakin bir köpek türüdür.Küçük köpekleri çok sevmezler.Bu köpekler çığ düşeceğini sezebilirler.Uzun tüyleri olan bu köpekleri geniş dişli ve uzun bir tarakla sık sık taramak ve sert bir fırça ile fırçalamak gerekir.Her gün yürüyüşe çıkarılmalı egzersiz yaptırılmalıdır.St.Bernard'lar geçmişte sıklıkla dağlarda kaybolan insanları bulmak için görevlendirililerdir günümüzde bu görevi yapan çok az St.Bernar köpeği kalmıştır artık daha çok insanlara arkadaşlık eden ev köpekleridirler.Apartman hayatına uygun değillerdir bahçesi olan evlerde yaşamaları tavsiye edilir.Tibet Mastiff'lerinden türemişlerdir.Kökenleri çok eskiye dayanır Romalılar'ın Alp dağlarına getirdikleri Mastifflerle üretildiklerine inanılaktadır.Bu ırk köpekler ilk kez 1000 yılı civaralarına Büyük Saint Bernard Geçidi'nin yakınlarındaki Saint Bernard de Menthon Misafirhanesi'nde ortaya çıktı.Buradaki keşişlerin mastiff cinsi köpeği Great Dane ve Büyük Pyrenee cinsi köpeklerle çiftleştirdileri tahmin edilmektedir.Dikkatli ve seçici bir üretimle yıllar sonra iri ve kuvvetli bu köpek doğmuş oldu.ilk kez 1350'de bir İsviçre hanedan armasının üzerinde görüldü.Kendisine şöhret kazandıran kurtarma köpeği olarak kullanılması 17. yüzyılın ortalarında başladı,ilerleyen zamanda bütün dünyada sevilen bir köpek türü haline geldi.Bu ırk köpekler temel karakter özellikleri aynı olmakla birlikte kendi içlerinde iki türe ayrılırlar,bu farklı belirleyen özellikleri tüyleridir.kısa ve uzun tüylü St.Berbard köpekleri vardır. Çok kalın, kısa, parlak ve vücudunu sıkıca saran tüyleri olan St.Bernardların tüyleri kar tutmaz.

70.Staffordshire Bull Terrier

<![if !vml]>Staffordshire Bull Terrier<![endif]>Bu tür 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog'un Terrier türü ile çiftleşmesinden ortaya çıkmıştır.

Oldukça kuvvetli köpeklerdir,kaslı ve çeviktirler.sakin ve itaatkar olabilirler genel olarak savaşçı bir yapıya sahiptirler.,

Sahiplerine ve çocuklara karşı son derece hoşgörülüdürler.

Sahipleri için oldukça fedakardırlar,evde uyumayı severler.Geçmişte köpek dövüşlerinde kullanılan bu köpekler daha sonra unutuldular 20.yüzyılda A.B.D'li köpek severler tarafından tekrar popüler bir tür haline geldiler.Standart köpeklere göre daha iri bir yapıları vardır.

 

 

 

 

 

71.Trigg Tazısı

<![if !vml]>Trigg Tazısı<![endif]>Kentucky'de Albay Hayden TRIGG tarafından Walker tazısı ve İrlanda tazısı çiftleştirilerek ortaya çıkmışlardır.

 

Güzel dikkat çekici görünümlü köpeklerdir

ince vücutları olmasına karşın güçlüdürler.Komutlara karşı dikkatlidirler,çocuklarla iyi anlaşırlar.Ev dışında yaşamaya daha uygundurlar.Çok hareketli köpeklerdir.Özellikle avlanmak için yetiştirilmişlerdir koku alma duyuları gelişmiştir,kolay yorulmaz ve iz sürebilirler.

 

 

 

 

72.Türk Tazısı

<![if !vml]>Türk Tazısı<![endif]>Türkiye'deki köpek ırkları içinde en az nüfusa bu ırk sahiptir.Bu ırka dair bilgiler 16.yüzyıla kadar dayanmaktadır.Bir minyatürde Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzadelerinden biri, Türk tazısı ile avlanırken resmedilmiştir. Bu ırkın atalarının Kırgız tazısı olduğu sanılmaktadır.Orta Asya'dan Anadolu'ya yapılan göçler esansında getirildiklerine inanılmaktadır.İran Saluki Tazısı'na benzemektedirler fakat ondan daha iridir.

Türk Tazısının yurt dışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni gerekmektedir.

Özelikle tavşan avında kullanılmak üzere üretilen bir köpek türüdür.Türkiye'nin Güney kesimlerinde rastlanır.Diğer Türk çoban köpekleriyle birlikte Anadolu kültüründe önemli bir yere sahiptirler.

Nadir rastlanan bir türdür.

 

Koku alma ve görme duyuları son derece iyi gelişmiştir.Parlak ve kahve renkli gözleri vardır,vücutlarındaki tüyler farklı farklı renklerde olabilir.Bu ırkın soğuk havalara olan direnci düşüktür.kafatasları ve vücut yapıları ince fakat uzun narin görünümlü bir ırktır.Türk tazısı uzun ayaklara sahiptir.Tüyleri kısa,kuyrukları ince,boyunları uzun ve göğüsleri derin olan bu köpeklerin karınları çekiktir.

Oldukça sakin bir karaktere sahip bu köpekler avlanmada başarıları yüksektir.İz sürmede ve avın yerini işaret etmede oldukça iyidirler.Soğuk mevsimlerde üşümesini engellemek için sırtına çul veya örtü sarılır.Türk Tazısı, bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avının yapıldığı, Orta ve Güney Anadolu'nun sulak yörelerinde bulunur.

 

 

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.