Sokak Hayvanları

KUŞ CİNSLERİ VE ÖZELLİKLERİ
1. Açık Yeşil Muhabbet Kuşu
Bu kuş, türünün doğal formu olarak bilinmektedir. En eski renkli muhabbet kuşu mutasyonları, geçen yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Sergilenmesi, ciddi olarak 1870'li yıllarda başlamıştır.

Değerlendirme standartlarındaki gelişmelerinin yanında, bugünün evcilleştirlmiş muhabbet kuşları Avustralya'daki kardeşlerine göre daha iridir.
2.Afrika Gri Papağanı
En iyi bilinen ve en yetenekli papağanlardan biridir. Evlerde beslenen Afrika grisi, geçmiş yıllarda gittikçe artan miktarda üretilmişlerdir.

Eğer bir ev kuşu arıyorsunuz, bu genellikle iyi seçilmiş, elde yetiştirme bir kuş anlamına gelir. İşte, Afrika gri papağanı sizin için muhteşem bir arkadaş olabilir, üstelik siz aldıktan yaklaşık altı ay sonra da konuşmaya başlayabilir.
3.Altın Göğüslü Mumgaga
Minik ve renk dolu altın göğüslü mumgaga, çok uzun zamandan beri kuş severlerce beğenilmektedir. Meraklıları tarafından başarılı olarak sayısız nesiller üretilmiştir. Genellikle saldırgan değildir ve rahatsız olmayacak benzer türlerle barınır. Dişiler sıklıkla eşlerine yakın bulunurlar, ve sık sık bir birlerinin tüylerini düzeltirler. Boyutlarına göre altın göğüslü mumgaga, tüm mumgagalar arasında en küçük olanıdır.

4.Altın Örtülü Rosella
Altın örtülü Rosella; Avustralya'nın güney doğu köşesinden ve Tazmanya'dan gelir ve de doğulu rosellanın daha renkli şeklidir. Bu tür, dünyadaki avikültüristlerce en popüler olanıdır. Sarı-yeşil gövde ve kırmızı kafası olan nadir, şaşırtıcı lutino formu da dahil, günümüzde çeşitli renkli formları üretilmiştir.

5.Altın Şarkı Serçesi
İsmi cazip olsa da, altın şarkı serçesi gerçek bir şarkıcı değildir ve sadece erkek kuş sarıdır. Erkeğin şarkısı basit olmakla birlikte şirindir ve ev serçelerinin benzeri bir cıvıltıdır.

Altın şarkı serçesi elde edilmesi kolay bir kuştur ve küçük bir sürü içinde barındırlırsa çok mutlu olur. Üreme şansıda bu şartlar altında yüksektir. Alternatif olarak bir çift altın şarkı serçesini bir ispinoz başkanlığında kutu tipi bir kafes içinde barındırabilirsiniz. Altın şarkı serçesini önce iklime alıştırınız. Soğuk havalarda ısıtılmış bir kuş odasında bulundurulmalıdır.


6.Ateş Sorguçlu Barbet
Barbetler dünyanın geniş bir alanında yaşarlar. Asya, Afrika ve Amerik'nın tropikal kısımlarındaki açık veya ormana benzer yerlerinde ortaya çıkar. Ateş sorguçlu barbet, Malezya ve Sumatra'nın sık ormanlarından köken alan bir türdür. Sonuç olarak, iyi ekili kuşhanelerde iyi uyum sağlar.
7.Baharat İspinozu
Baharat ispinozu, Hindistan'dan Çin Anakarasına kadar Asya'nın geniş bir bölümünde bir uçtan uca kadar yayılır. Aynı zamanda Filipinleri'de içeren sayısız adalarda yaşar. Adı, doğudan Avrupa'ya değerli baharatlarla dönen gemilerle getirildiğinden baharat ispinozu olarak kalmıştır. Bulundukları yere göre, farklı tüy ve ölçülerde çeşitleri mevcuttur. Doğadaki topluluk kuşları ile beraber bu ispinoz gruplarını bir arada tutabilirsiniz. Bir kaynaktan gelen kuşlarla başlayınız, böylece aynı soydan olmalarını garanti edebilirsiniz.

8.Barraband Paraket
Dikkat çekici barraband paraketleri kısa zamanda kuşhane ortamına alışan, elinizden yem yiyen, muhteşem zarif kuşlardır. Barraband paraketleri doğada ne zararlı ne de gürültücülerdir. Ancak cazip huylarına rağmen, aktif doğaları ev kuşu olarak içeride tutulmalarına ekseriyetle engel olur. Bunun yerine, çiftleri uzun bir kuşhanede barındırın.

9.Bengal İspinozu
Bengal İspinozunun kökeni tam bir bilinmezdir. Vahşi hayatta bu kuş görülmez. Asırlar önce çin'de çizgili mannikin (LonchuraStriata) ve diğer benzer türlerden seçilen çapraz çiftleştirmelerden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kayıtlar, bu kuşun 16. yüzyılda Japonya çevresinde var olduğunu ve iki saf beyaz bengal ispinozunun Londra hayvant bahçesinde sergilendiği 1860 yılında da batıda ilk kez görüldüğünü gösteriyor.

Daha sonra 1871'de ilk çukolata rengi Bengal ispinozunun açık kahverengi ve daha beyaz formları da izleyerek, doğudan Almanya'ya geldiğini görüyoruz. Günümüzde beğenilen bu kuşlar, dünyada halen mevcuttur. Gouldian ispinozları gibi Avustralya çim ispinozları da güvenilir bir ebebeyn olmadıklarından Bengal ispinozları bunların yavrularına ebebeynlikyaparlar. Bunun için çok değerlidir. Özellikle Kuzey Amerika'da Bengal ispinozu cennet kuşu olarak bilinir.

10.Beyaz Tepeli Alakarga

Gülen ardıç grubundadır. Güzel karakteri ile etkileyici bir şarkıcıdır. Bu dağ ormanlarının kuşu, ekili kuşhanelerde barındırılırsa mutlu olur. Güney doğu Asya'dan Çin'in güneyine kadar çok geniş bir alanda bulunur.
11.Beyaz Yakalı Yuhina
Yuhinanın 10 türü de Asya'da bulunur. Güzel küçük kuşlardır ve kuşhanelere çok yakışır.

Çok renkli olmasa da, sık olarak değişik sorguçlarını sergilediğinden, etkileyici kuşhane sakinlerindendir. Erkek kuşun aynı zamanda şirin bir ötüşü de vardır.

Küçük ispinozlar ve diğer düzgagalarda iyi anlaşabildiği halde, kendi cinsi ile o kadar iyi geçinemez, dolayısıyla çiftler diğerlerinden ayrı tutulmalıdır.

12.Cennet Kuşu
Erkek kuşun muhteşem üreme tüyleri cennet kuşunun karakteristik özelliklerindendir. Örnekleri avikültürde sergilenmiştir, fakat özel yuvalama alışkanlıkları sebebi ile kayıtlarda üreme oranının düşük olduğunu görüyoruz. Cennet kuşları ilk olarak Portekizli denicilertarafından, Afrika'nın Widah limanından getirilmiştir. Kuşun ismi burdan gelmektedir. Aynı zamanda erkek kuşun siyah tüyleri sebebiyle dul kadın kuşu olarak bilinir.

13.Çizgili Paraket
Her ne kadar avikültürde yaygın olmasa da, Güney Amerikalı bu kuşların sessiz ve zararsız yapılarına, üremeye olan etkileyici gönüllüğü de eklenince ortaya etkileyici bir kuşhane sakini çıkar. Gruplar halinde oldukça mutlu olarak yaşar ve coğalır.

Hollandalı mavi cins gibi bazı mutasyonlar bulunabilir. Günümüzde oldukça nadirdir. Tarçın cinsi de kayıtlara geçmiş, fakat neden sonra bu renk formu avikültürde daha sonra hiç sergilenmemiştir.
14.DuivenbodeLorisi
Bu lorinin renklenmesi çok gariptir, çünkü çok az papağanda kahverengi hakim renktir. Odadayken kanatlarındaki parlak sarı tüylerin vücut tüyleriyle dikkat çekici bir şekilde kontrast oluşturmasını görebilirsiniz.

Bu lori hiçbir zaman avikültürde iyi bilinen türler arasında yer almamıştır, fakat yakın zamandada gittikçe artarak yaygınlaşmış ve daha fazla çift üretilmiştir.

 


15.Erguvani Parlak Sığırcık
Bu etkileyi kuşları, güneş ışığında güzel yanar döner tüylerini seyredebileceğiniz kuşhanelerde beslemek oldukça kolaydır. Diğer çok yakın türler de buna uygundur, benzer bakımı olan uzun kuyruklu parlak sığırcık (L. Purpuropterus) gibi.

Üremeden dolayı, özellikle küçük kuşlara karşı saldırganlaşabilir. Çiftler ayrı bir yerde beslenmelidir.

16.GalahKakadu
Yüz milyonlara varan nüfuslarıyla bu kakadu, Avustralya'nın en çok görülen kuşudur. Fakat, Avustralya dışında üretilmeleri oldukça az olduğundan, avikültürdekikakadular içinde daha pahalı bir türdür. Aslında, bu kuşların kuşhanede diğer kakadulara göre üretilmesi daha kolaydır, kuşlar da üretkendir.
17.Galler Prensesi Paraket
Bu paraketlerin ince ve pastel renkleri popülaritesini sürekli kılar.

Göçebe gibi bir yerden diğerine gider ve bazen yıllarca ortaya çıkmazlar; vatanları Avustralya'da çok az kaldıklarına inanılır.

Avikültürde yerleşmiştir. Mavi ve lutino mutasyonları esir nesillerde meydana gelmiştir. Bazı üreticiler, çiftleri başarıyla iki kez kuluçkaya yatırır.

Kuşhanelerde uysal olur; fakat bazen gürültülüdür.

18.Geveze Lori
İnsanın aklını başından alcak kadar etkileyici, bu renk dolu kuşlar canlı ve meraklıdırlar. Kısa zamanda, kuşhanede bile yaşıyor olsalar, uysallaşırlar. Geveze lorilerin tek kusurları yüksek sesleridir.

Çiftler genellikle gönüllüce yuvalarlar, gerçi bu durum birçok fırça dilli papağanda vardır ve iyi ebeveynlerdir.


19.Gloster Süslü Kanaryası
Kanarya ailesine yeni katılan bu kuş, sorguçlu taklacı kanarya ve küçük sınır süslü kanaryasının melezleştirilmesidir. Bu üreme programı İngiltere'de Gloucestershire kasabasında başlatılmıştı. Yeni nesil ilk olarak bir şov ile 1925 yılında sergilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gloster süslü kanaryası daha çok ilgi kazandı ve üretildi.

Sarı ve sarı kahve, kuşun rengini değil telek tipini gösterir. Sarı kahve kuşlar daha kaba tüylere sahip ve biraz daha iridir. Tepelikli gloster süslü kanaryası haleli olarak tanımlanırken, tepeliksiz, arkadaş olarak tanımlanır.

20.GoffinKakadu
Bu Endonezyalı kakadular, kendi vatanları olan adalardaki ağaçlar kesilince 1970'lerde avikültüristlerce ortaya çıkarılmışlardır. Daha sınırlı bir dağılımları vardır, şu anda sadece Tenimber Adasıdır.

Doğal vatanlarının yaygın olarak tahrip edilmesi sonucu gelecekleri belirsizdir. Dolayısıyla çoğaltılmaları için her türlü gayret gösterilmelidir.
21.Gouldian İspinozu
Şaşırtıcı renkleri ve üç değişik baş rengi (kırmızı, sarı, siyah) ile doğada bulunabilen Avustralya'dan Gouldian ispinozu oldukça popüler bir kuştur.

Gerçi bu ispinozlar en pahalı ispinozlardır ve çiftler her zaman üremeye hazır değildir. Çoğalma şansını arttırmak için yumurtalar ve yavrulara kendi evladı gibi bakacak Bengalese ispinozu kullanın, fakat Goludian ispinozuna da kendi yavrularını yetiştirme olanağı verin.

22.Görkemli Çimen Paraket
Uzun yıllar bu güzel kuş nadir bir avikültürel değerdi, fakat yıllar geçtikçe kuşhanelerde üretilmeye uygun oldu ve şimdi yaygın olarak bulunabiliyor. Kuşçuluğa yeni başlayanlar için gayet uygundur.

23.Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu
Muhabbet kuşlarının basit renklerindeki değişmeler, kanatlarındaki çeşitli haleler eşlik etmiştir. Bu grubun benzer çeşitleri, kahverengi hareleri olan tarçın muhabbet kuşu ve sarı hareleri olan sarı kanatlı muhabbet kuşudur.
24.Gümüşgaga
İki tip gümüşgaga, Lonhura M. Malabarica ve L. M. Cantas, sıra ile Hindistan ve Afrika kökenlidir. Her ikisinin de bakımı kolaydır. Genellikle hem kafes hem de kuşhanede yuvalamaya gönüllüdürler. Daha renkli, inci başlı gümüşgaga (LonchuraGriseicapilla) yüzünün ve boynunun yanlarındaki beyaz beneklerden fark edilir. Gri başı ve pembemsi kahverengi alt kısımları ile açık kahverengi alt kısımları olan L. M. Malabarica'dan ayrılır. Cinsiyetini ayırt etmek zordur. Fakat işe beş veya altı kuş ile başlanırsa, her ihtimalde en az bir çifte sahip olursunuz. Erkek kuş, dişi kuşun dikkatini çekmek için hem öter, hem gagasında yuva malzemeleri taşıyarak dans eder.
25.Hahn Arası
Ara türlerinin en küçüğüdür, hahn arası gerçekte aralardan daha çok konurlara benzer, dikkat çekici yanı, gözü çevreleyen ve gagaya uzanan genişçe çıplak deridir. Bu aynı zamanda, gerçek kimlikleri hakkında şüpheye yer bırakmaz.

26.HartlaubTurako
Turakolar Afrika'nın yerlilerindendir. Hartlaubturakoları Kenya ve Tanzanya'da bulunur. Bu parlak renkli düzgaga, kuşhaneler için harikulade bir işgalcidir ve çiftler eğer ortam uygunsa genellikle üremeye çalışır.

27.Hercai Nektarkuşu
Çok az kuş, nektar kuşundan daha renklidir. Sinek kuşunun eski dünyadaki karşılığıdır, fakat havada sabit durma yeteneğinden mahrumdur.

Kuşodasında çeviktir, bir sap veya dal üzerindeki çiçeğe tüneyebilir. Dar gagası ile bitkinin özünü çıkarabilir.
Nektar ve düzenli olarak meyve sinekleri gibi böceklere ihtiyaç duyar. Asyalı nektar kuşu, genellikle Afrika'da olanlara göre daha böcekçildir. Dilimlenmiş meyve ve iyi cins düzgaga gıdasını diyetlerine ekleyebilirsiniz.
28.Güneş Konur
Göz kamaştırıcı güneş konurları 1970'lerin erken dönemlerinden beri avikültürde iyi bilinmektedirler ve başlangıçta çok yüksek fiyatlarla ortaya çıkmışlardır.
Çok üretken bir üreyici oldukları anlaşıldığından beri, evde üretilmiş türler oldukça uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Çiftler, genellikle güvenilir ebeveyndirler ve iki kere yuvalayabilirler. Olabilecek tek çekinceleri, haşin ötüşleridir.Göz kamaştırıcı güneş konurları 1970'lerin erken dönemlerinden beri avikültürde iyi bilinmektedirler ve başlangıçta çok yüksek fiyatlarla ortaya çıkmışlardır.
29.Java Serçesi
İsminin de çağrıştırdığı gibi, Java serçesi esasında Java ve Bali yakınlarına sınırlanmıştı, fakat Güneydoğu Asya'nın büyük çoğunluğunda kaynağından daha çok görülmektedir. Beyaz Java serçesinin eski bir tarihi vardır. Yaklaşık dört yüzyıl kadar önce Çin’den kaynaklandığı düşünülmektedir. Saf beyazdan, açık kahverengiye kadar cazip renkleri tespit edilmiştir. Bu renkli mutasyonlar normallere nazaran üremeye daha meyillidir.
30.Kanarya Kanatlı Paraket
Eğer bu etkileyici Güney Amerikalı paraketleri genç alırsanız, arkadaş canlısı bir ev kuşu olarak yetiştirebilirsiniz.

Yaşlı kuş nispeten utangaçtır, fakat kuşhane ortamına iyi yerleşmesi sağlanırsa, çiftler üremeye geç başlayacak olsa bile, yine de iyi bir şekilde yuvalayabilir.
31.Kırmızı Kulaklı Bülbül
Bülbül, popüler ve idaresi kolay bir düzgagadır. Avikültürde iyi bilinen yaklaşık 120 değişik türü vardır. Kökeni Asya olanlar, kökeni Afrika olanlara nazaran daha yaygındır.
Kırmızı kulaklı bülbül Hindistan'ın doğusundan, Güney Doğu Asya'ya ve Çin’e kadar dağılmıştır.
Her ne kadar hiçbiri parlak renkli olmasa da, etkileyici hoş görünen bir kuştur. Albenisi ötüşleridir. Kırmızı kulaklı bülbülde olduğu gibi, bazılarında dikkat çekici baş sorgucu bulunur.


32.Klise Papağanı
İlk olarak 1500'lerde keşfedilmişlerdir. Klise papağanları, Endonezya'da birçok adada ve Yeni Gine'den Avustralya'ya kadar birçok yerde yayılmışlardır.
Dişileri büyük değişkenlik göstermek üzere, on form kadar tespit edilmiştir. Renklerdeki farklılık o kadar fazladır ki, cinsiyetin orijinalde iki farklı tür olduğu düşünülmüştür.Papağan gıdası, büyük miktarda yeşil gıda, meyva, koçanıyla mısır ve her gün olmak üzere havuç verilmelidir. Bu papağanların, uzun bir sindirim sistemi olduğundan, yüksek miktarda lifli bir diyete ihtiyaçları vardır.

 


33.Kutsal Papağancığı
Eğer sınırlı bir yeriniz varsa, bu canlı küçük papağanlar, hem küçük kuşhanelerde hem de kafeslerde oldukça iyi üreyeceklerinden ideal bir seçim olur.
Dikkat çekici bir mavi mutasyon, yakın zamanda Avrupa'da görülmüştür ve şüphesiz sayılarının bu denli hızlı artışından, bu tür kuşlar gelecekte daha da yaygınlaşacaktır.
Muhabbet kuşu yemi karışımı, akdarı ve sade kanarya yemi, biraz ayçiçeği, yeşil gıda ve meyve verilebilir.
Dayanıklıdır, tüm yıl boyunca kuşhanede tutulabilir, fakat tüm yıl boyunca tünemeleri için folluk verilmesi tavsiye edilir. Bu papağanlar, kendi cinslerine karşı saldırgan olabilirler. Bu yüzden birden fazla çift varsa, kuşhanelerin arasına iki kat tel koyarak, komşuların birbirlerine saldırıp, ayaklarını sakatlamalarına engel olursunuz.

34.Lutino Muhabbet Kuşu
Bu muhabbet kuşlarının sarı formuları renk mutasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu kuşun, ilk ortaya çıkışı 1870'li yıllara rastlar.
Muhabbet kuşu yemi karışımı, kendi kombinasyonlarınızı vermenizi öneririz. Daha fazla akdarı içeren muhabbet kuşu karışımları, yüksek oranda kanrya yemi içerenlere göre daha ucuzdur. Yuvada yavru varsa, ıslatılmış akdarı döküntüleri ve yumuşak gıdalar değerli ilavelerdir.
35.Lutino Sultan Papağanı
Kokatiyelin deişik renkleri, yakın zamanda ortaya çıkmıştır. BenkliKokatiyel, 1940'lı yıllarda Kaliforniya'da 1950'li yılların sonlarında kayıtlara geçmiştir. Bu form, bazı kuşlara ilk olarak ay ışığı adı veren, Mrs. Moon isimli üretici tarafından Florida'da geliştirilmiştir. Lutino bundan sonra en popüler kokatiyel formu olmuştur; tarçın, beyaz suratlı, gümüş, hatta saf beyaz albino kokatiyeller de günümüzde geliştirilmiştir.Ayçiçeği ile güçlendirilmiş küçük tahıl tohumları, yeşil gıda ve meyve lutinolara gider. Dayanıklı kuşlardır. Bu kuşları ve diğer kokatiyelleri, koloni halinde kuşhanede tutup üretebilirsiniz.
36.Madagaskar Aşkkuşu
Bu küçük aşkkuşlarının cinsiyetleri gözlemlenmeyle ayrılabileceğinden, gerçek bir çift edinmedeki problem büyük ölçüde azalmıştır.
Başlangıçta asabi olabilirler, fakat uygun bir tenhalık sağlandığında kuşhaneye iyi bir biçimdeki yerleşirler. Dahası, ötüşleri yakın komşularının saldırmasına neden olmaz. Kendi bölgelerindeki ahşap işlerine de zarar vermezler.


37.Mavi Taçlı Sarkan Papağan
Bu küçük papağanlar, Güneydoğu Asya'dan köken alırlar, benzer formlar Filipinler'in kuzeyindeki çoğu adada bulunmuştur. "Sarkan Papağan" terimi tünekte yukarıdan aşağıya doğru tünemelerini belirtir.Diğerlerinden farklı olarak, bu papağanlar nektar isterler, bunu kapalı bir kaba koyarek veriniz, yoksa içinde banyo yapmaya çalışabilirler, bu olay yapışkan tüylerle sonuçlanır.

38.Pastel Mavi Şeftali Yüzlü Aşkkuşu
Şeftali yüzlü aşkkuşlarının bu etkileyici mavi mutasyonları, ilk olarak Hollandalı üretici P. Habats tarafından 1963'te üretilmiştir. O zamandan beri, bu renk aşırı derecede popüler olmuş ve tüm dünyada yaygın olarak barındırılmaktadır.
Bu aşkkuşlarının farklı renkli cinsleri, normal renklilerle benzer bakıma ihtiyaç duyarlar. Bakımları benzer zorluk seviyesindedir. Tüm aşkkuşları, soğuk havalarda korunmadığı takdirde, parmaklarının kaybı ile sonuçlanabilecek donmalara maruz kalabilir. Tünemeleri için folluk verilmelidir.

 

 

39.Sarı Alınlı Amazon Papağını
Sarı alınlı papağanlar, Orta Amerika'dan Güney Amerika'ya kadar geniş bir alanda bulunurlar. Başlarındaki sarı tüylerin genişliğine göre, birçok değişik form tanımlanmıştır. Büyüklüklerine göre de bazı değişiklikler gösterirler.
Bu papağan hem arkadaşlığından hem de taklit yeteneğinden dolayı çok değerlidir. Böyle bir papağanı almadan önce, burun deliklerinin eşit boyutlu, akıntısız, tıkanmamış veya genişlememiş olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekir.
Bu işaretler, genellikle papağanın hassas olduklarını ve tedavisi zor solunum yolu enfeksiyonlarına sahip olduğunu gösterir.


40.Sultan Papağanı
Avustralya'nın yerlisi olan kokatiyel, muhabbet kuşları gibi 1840'lı yılllarda Avrupa'da görülmüş, ve kısa zamanda kolaksiyonlarda üretilmiştir. Neşeli doğası, sessiz ve kibar mizacı, kokatiyeli tüm dünyada hem ev hayvanı hem de kuşhane kuşu olarak avikültürel favoriler arasına katmıştır. Koleksiyonlarda küçük ispinozlar arasında bile güvenle barındırılabilecek kadar kibardır.
41.Üç Renkli Rahibe
Üç renkli rahibe, kestane renkli munia olarak da anılır. Genel görünüşte ipek gibi parlak ve kusursuzdur. Bu kuş vahşi kırlıklarda bulunan Asya ispinozudur. Sık bulunur ve bakımı kolaydır. Üretmeye niyetlenirseniz, en iyisi gruplar halinde tutunmaya çalışmaktır. En az bir çift else edilirse üreme güdüleri uyarılmış olur.
42.Yeşil Enseli Loriket
Birçok değişik yeşil enseli loriket, renklerindeki hafif değişikliklerle farklılaşır. Diğer loriler ve loriketler gibi Asya'nın Avustralya kadar uzak adalarının sahillerinden köken alır. Çiftler genellikle yuvalamaya heveslidir ve üretkendirler.
43.Yeşil Şarkıcı İspinoz
Bu kuş, oldukça yetenekli bir şarkıcıdır. Evcileştirilmiş kanaryalarının vahşi ataları ile ilgisi ve benzer ihtiyaçları vardır. Bu ispinoz, Sahra'nın güneyinde itibaren Afrika'nın geniş bir bölgesinde görülür. Bölgesel çeşitlilik gösterir.
Bu çeşitlerden daha fazla tesadüf edebileceğimiz daha büyük St. Helena tohum yiyicisi veya dev yeşil şarkıcı ispinozudur (S Falviventris). Bazen bu Afrika'lı tohum yiyiciler hiç ilgisiz olan yeni dünya soylarından Sporophila ile karıştırılır. Yeni dünya tohum yiyicisi çok enli gagasından ayırt edilebilir.
44.Yeşil Kanatlı Ara
Bu iri papağanlar, Orta Amerika'nın güneyinden Bolivya, Paraguay ve muhtemelen Arjantin'e kadar yayılmışlardır.
Genç kuşlar çok uysal olabilir ve geçimli çiftler seve seve yuvalayabilirler. Yanavı bir kuşu tanıştırırken dikkat etmelisiniz, çünkü bir başka kuşu kabul etmesi aylarca sürebilir.
Her ne kadar ötüşleri kaba ve yüksek sesli de olsa, yeşil kanatlı aralara gün boyunca uzun çığlıklar atma periyotları genellikle verilmez.

 

45.Zebra İspinozu
Yeni başlayanlar için ideal bir kuştur. Gerçi tecrübeli kuşbaz ve sergiciler de yoğun ilgi göstermektedirler. Bu kuşlar, çalışkan birer ebeveyn olduğundan üretilme ve yetiştirilmesi kolaydır. Zebra ispinozlarının geniş bir renk yelpazeleri ve tepelikli formları da vardır; bu özellikleri onları tecrübeli kuşçular arasında popüler yapar. Sergilerde genellikle çiftler halinde sergilenir.
46.Zosterop
Küçük düz gagalardan zosterop, seksen beş türü ile Afrika ve Asya boyunca geniş bir alana dağılmıştır. Olgunlaşan meyvalere zarar verdiğinden, birçok yerde çiftçiler tarafından zararlı olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda problem yaratan böcekleri tükettiklerinden yararı da olur.
Tüm düz gagalar arasında etkileyici ve arkadaş canlısı olduğundan çok popülerdir. Güvenle gruplar halinde ve diğer küçük kuşlarla hatta mumgagalarla birlikte barındırılabilir.

 

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.