Sokak Hayvanları


Afacan
Aliye
Asil
Altın
Ateş
Aziz
Badem
Barış
Balkız
Barbi

Badiş
Bebek
Bıdık
Bicirik
Benekli
Beyaz
Bulut
Cambaz
Cankuş
Cesur
Cingöz
Cincan
Cancan

 

Cino
Coco
Concon
Ciciş
Çapkın
Çakıl
Çılgın
Çıtır
Çilek
Çiçek
Çimen
Dansöz
Derin
Derya
Dudu
Deniz
Dodo
Efe
Elma
Eftelya
Elif
Fındık
Fıstık
Fırfır
Fiko
Garip
Geveze
Gümüş
Gofret
Haydar
Hırçın
Ilgaz
İklim
İzel
İncir
Itır
Kar
Karamel
Kartopu
Kekik
Kokoş
Kontes
Kınalı
Kısmet
Kırpık
Köpük
Kral
Leman
Leydi
Likör
Limon
Lokum
Mavi
Mavili
Maviş
Maşuk
Mercan
Mert
Melek
Mısır
Mızmız
Mıstık
Miço
Miki
Miskin
Mutlu
Miniş
Minik
Misket
Nane
Naz
Nazar
Nadide
Nigar
Oğluş
Oya
Ömür
Pamuk
Pakize
Papatya
Parlak
Pembiş
Pestil
Pırpır
Pırtık
Pıtır
Prenses
Prens
Portakal
Pırtık
Parlak
Rezzan
Rüküş
Rüzgar
Reis
Sakar
Sarı
Sarıkız
Sedef
Simli
Sisi
Suzan
Suzi
Sütlaç
Sis
Sultan
Sürmeli
Süslü
Şakir
Şampiyon
Şanslı
Şaşkın
Şeker
Şımarık
Şimşek
Şirin
Şıpsevdi
Şirine
Şıkıdık
Taci
Tarçın
Tombik
Tonton
Tombiş
Tosun
Tulum
Uğur
Uykucu
Umut
yakup
Yakut
Yaprak
Yaşar
Yeşil
Yeşilim
Yıldız
Yosun
Zakkum
Zencefil
Zilli
Zıpır
Zeytin
Ziya
Zuzu

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.