Sokak Hayvanları

ON KÜÇÜK KÖPEK

Bir varmış,bir yokmuş.Bir zamanlar Eren adında bir çocuk varmış. 
Eren kırlarda koşup oynamaya bayılıyormuş.Yine birgün oynamak için kırlara gitmiş.Bu sırada peşine bir köpek takılmış.
Zavallı köpek,pek aç görünüyormuş.Yiyecek bir şeyler arıyor,yerleri kokluyormuş.Eren köpeğe acımış.
_Vah vah ,demiş.Keşke sana verebilecek bir şeylerim olsaydı...
Köpek acı acı havlamış.Sanki Eren'in söylediklerini anlamış. Bir süre birlikte yürümüşler.Az sonra bir de ne görsünler?Karşılarında kocaman bir kemik yığını durmuyor mu?Eren sevinçle:
_İşte,demiş.Senin için yiyecek bir şeyler.Hem de sana üç gün yeter.
Fakat aç köpek birden geri dönmüş ve koşa koşa oradan uzaklaşmış.Eren buna çok şaşırmış.Bir taşın üstüne oturmuş.''Hayvancağız hiçbir şey yemeden nereye gitti?''diye düşünmüş.
Çok geçmeden köpek geri gelmiş.Arkasında da zıp zıp zıplayan on küçük köpek varmış.Küçük köpeklere yiyeceği göstermiş.Kendisi de bir 
kenara çekilmiş. 
On küçük köpek doyana kadar yemişler.Sonra büyük köpeğe teşekkür eder gibi bakmışlar.
İşte ondan sonra büyük köpek yiyeceğe yaklaşmış.Geride kalan kırıntıları yemiş.
Eren köpeğe hayretle bakarak,''İnanılmaz!'' demiş.''Köpek bile paylaşmayı biliyor.Başkalarını kendine tercih ediyor.''

ACIKLI BİR KÖPEK HİKAYESİ

BİR DÜKKAN SAHİBİ DÜKKANININ VİTRİNİ ÜZERİNE  KÖPEK YAVRULARI  YAZAN  BİR TABELA ASARKEN  YANINDA  KÜÇÜK BİR  ERKEK ÇOCUĞU  BELİRDİ. KÖPEK YAVRULARINI KAÇA SATIYORSUNUZ? DİYE SORDU ADAM ÇOCUĞA  YAVRULARIN 50  DOLAR ETTİĞİNİ  SÖYLEDİ.  ÇOCUK ELİNİ CEBİNE ATTI BİRAZ BOZUK PARA ÇIKARDI  DÜKKAN  SAHİBİNE BAKIP  İKİ DOLAR OTUZ BEŞ SEMTİM VAR ONLARA  BAKABİLİR MİYİM DEDİ. DÜKKAN SAHİBİ ÇOCUĞA  GÜLÜMSEDİ VE BİR ISLIK ÇALDI. LAYDY   ADLI BİR KÖPEK DÜKKANIN İÇİNDEKİ  KULÜBESİNDEN   ÇIKIP ONLARA DOĞRU KOŞMAYA  BAŞLADI. ARKASINDA  5 TANE  KÜÇÜK  YÜN YUMAĞI VARDI. YAVRULARDAN  BİRİ  DİĞERLERİNİN  GERİSİNDEN  TOPALLAYARAK  GELİYORDU. BU  KÜÇÜK ÇOCUĞUN DİKKATİNİ ÇEKTİ.BU YAVRUNUN NESİ VAR? DÜKKAN SAHİBİ  VETERİNERİN DEDİĞİNE GÖRE KALÇASINDA BİR KEMİK EKSİKMİŞ.DİYE YANIT VERDİ.HEP BÖYLE TOPALLAYACAKMIŞ.KÜÇÜK ÇOCUK HEMEN  ONU ALMAK İSTİYORUM . DEDİ. DÜKKAN SAHİBİ  SAHİMİ? O YAVRUYU GERÇEKTEN  İSTİYORSAN SANA  BEDAVA VEREBİLİRİM DEDİ. ÇOCUK DÜKKAN SAHİBİNE YAKLAŞTI VE  ÖFKEYLE  ONU BANA BEDAVA  VERMENİZİ İSTEMİYORUM.  BU YAVRUDA DİĞER YAVRULAR KADAR DEĞERLİ. FİYATI NEYSE SİZE ÖDEYECEĞİM . ŞİMDİ SİZE 2DOLAR 35 SENT ÖDEYECEĞİM.KALAN PARAYI DA ELLİ SENT ELLİ SENT ÖDEYECEĞİM.DÜKKAN SAHİBİ  O SAKAT YAVRUYU NE YAPACAKSIN? O HİÇBİR ZAMAN DİĞER KÖPEKLER GİBİ KOŞUP OYNAYAMAYACAK.DEDİ. KÜÇÜK ÇOCUK PANTOLONUNUN  PAÇASINI YUKARI KALDIRDI VE 2 ÇELİK  BAĞLA DESTEKLENMİŞ EĞRİ  SOL BACAĞINI GÖSTERDİ. BENDE PEK KOŞAMIYORUM.DEDİ. BU YAVRUNUN DA  KENDİNİ  ANLAYACAK BİRİNE  İHTİYACI VAR.  

 

 

İKİ KÖPEK

Yaşlı adam kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve oniki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı.

Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için biri yeterli gözükürken niye ötekinin de olduğunu, hem niye renklerinin illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla sordu dedesine.

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı. "Onlar" dedi, "benim için iki simgedir 

evlat."

"Neyin simgesi" diye sordu çocuk.

"İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları."

Çocuk, sözün burasında, mücadele varsa, kazananı da olmalı diye düşündü ve her çocuğa has bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:

"Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?"

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa:

"Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha iyi beslersem o!"

 

 

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.