Sokak Hayvanları

BANA BİR NEDEN GÖSTER
 

 Kedinin biri bir fare, bir civciv ve bir kuş yakalamış. Üçüne de demiş ki "Sizi yememem için bana iyi bir neden söyleyin". Fare demiş ki, "Beni yersen kimin peşinden koşacaksın, koşamazsan kilo alırsın!" Kedi demiş ki, "Güzel bir neden, kurtuldun!" Sıra civcive gelmiş, "Beni yersen hayatın boyunca yumurta sarısı yiyemeyeceksin!" demiş. Kedi "Bu da iyi neden, kurtuldun!" Kuş ise biraz sinirli ve telaşlı bir şekilde "Eeee" demiş, "beni yersen ağaçlarda beni bir daha göremeyeceksin!" Kedi kötü kötü gülmüş "Bunu yediğin tırtıldan mı duydun?"                                  

 

MutluKEDİ ORKESTRASI Mutlu

Sesi çok kötü olan müzisyen bir kedi bir gün orkestra kurmaya karar vermiş. Mahalledeki tüm kedileri toplayıp onları sıkı bir eğitimden geçirmiş. Eğitimin bitiminde ise hemen bir konser düzenlemiş. Konser haberi kediler arasında mahalle mahalle yayılmış. Konseri merak eden tüm kediler akın akın konserin verileceği mekana gelmişler. Konser saati geldiğinde orkestradaki kediler sırayla yerlerini almışlar. Müzisyen kedi şef kürsüsüne çıkmış "Öğrettiğim gibi yapacaksınız" demiş. Bir kediye işaret etmiş, işaret etiği kedi hemen tırnaklarını tellerin üzerinde gezdirmiş. Bir kediye işaret etmiş, işaret ettiği kedi hemen flüte tüm gücüyle tıslamış. Bir kediye işaret etmiş, işaret ettiği kedi hemen piyanonun tuşları üzerinde yürümeye başlamış. Sonunda konser bitmiş. İzlemeye gelen kedilerden biri dayanamayıp orkestradaki kedilere yanaşmış ve "Söylesenize bu berbat konseri niye verdiniz?" diye sormuş. Kediler ise hep bir ağızdan "Biz çalmasaydık o şarkı söyleyecekti." demişler. 
Holey

        ÜzgünPSİKOLOĞA GİDEN KEDİ Siritiyor

Ruhsal rahatsızlık geçirdiğini düşünen bir kedi, psikolog bir kediye gitmeye karar vermiş. Kanepeye uzanmış ve "Bugünlerde garip rüyalar görüyorum." demiş. Psikolog kedi "Ne gibi?" diye sormuş. "Hep aynı rüyayı görüp duruyorum. Rüyamda köpek olup havlıyorum." demiş. Psikolog kedi "Çocukluğunuzda bir köpek saldırısına uğradınız mı hiç?" diye sormuş. Hasta kedi "Hayır!" diye yanıtlamış. Bu kez psikolog kedi "Pekiyi bir köpekle aynı evi mi paylaşıyor musunuz?" diye sormuş. Hasta kedi yine "Hayır!" demiş. Psikolog kedi bunun üzerine hasta kediye yaklaşmış ve hasta kediden yüzüne doğru üflemesini istemiş. Hasta kedi denileni yapmış. Psikolog kedi havayı uzun uzun koklamış ve başını sallamaya başlamış. Hasta kedi "Hastalığımın nedeni nedir? Çok mu kötü?" diye sormuş. Psikolog kedi "Hayır! Nedeni çok basit. Artık köpek maması yemeye son vermelisiniz." demiş.

 

 

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.