Sokak Hayvanları

Her ne kadar siz kedinize sevecen bir sekilde baksaniz da , kazalar her zaman olabilir. Soguk kanli olmaya hizli davranmaya , mantikli olmaya ozen gosteriniz., ve onu mumkun oldugu kadar cabuk bir Veteriner Hekime ulastirmaya calisiniz. Onun ofisinde oldugundan emin olmak icin ve acil bir vakanin yolda oldugunu bildirmek icin ,onceden telefonla arayiniz. Ilk anda ne yapilmasi gerektigi hakkinda bilginiz yoksa , o size uzman olarak onerilerde buluna bilir.

Yarali hayvanlar korkmus kafalari karismistir, normalde iyi huylu olanlarin bile, kendilerine yarim eden insani isirip tirmalyabileceklerinden , her seyden once kendi emniyetinizi goz onunde bulundurmalisiniz.
 Yarali hayvan yardim ederken dikkat edilmesi gereken birkac nokta vardir:
 1. Yavas hareket edin, alcak ve sakin bir sesle konusun, asla panik olmayin.
 2. Hayvani kontrol altina alin,
 3. Isirmasini engellemek icin agizlik takin veya agizini baglayin.
 4. Eger kanama varsa durdurmak icin basincli bandaj,turnike yapin.
 5. Hayvanin ustune battaniye veya palto orterek sicak tutun.
 6. Daha fazla ne yapabileceginizi ogrenmek icin bir Veteriner Hekimi arayin.
 Yarali bir hayvan sizin kendi petiniz de olsa cani aciyinca aci ve sok etkisi ile sizi isirabilir ve ciddi zarar verebilir. Ona dikkatle yaklasin ve dokunmadan once ne kadar ciddi yaralandigini anlamaya calisin. Ona ilk yardim yapmadan onu agzini yaninizda bulunan kravat, esarp, yumusak bir ip ve bezeri seylerle agzini baglayiniz.
 Ciddi bir kesik veya isirma yarasi varsa kanamayi durdurmak icin tampon uygulayiniz. Steril gazli bez veya temiz bir mendili yaranin ustune koyarak bastiriniz.
 Eger bir kirik olmasindan supheleniyorsaniz kendiniz duzeltmeye calismayiniz ve kirik bolgenin hareketsizligini saglayiniz.
 Zehirlenmis oldugundan supheleniyorsaniz Veteriner Hekime hayvanin neyi yuttugunu ( biliyorsaniz )soyleyerek semptomlari tarif ediniz.
 Ilk yardim konusunda Veteriner Hekimin tavsiyelerine uyun , egercok acil bir durum varsa , derhal ne yapmaniz gerektigini size soyleyecektir. Ondan sonra petinizi derhal onun muayenehanesine goturunuz. Petinizi kalin bir havlu , ortu veya battaniye ye sariniz ve yavas ve dikkatli olarak tasiyiniz. Ancak cabuk olunuz !
 Sizin ve petiniz icin olabilecek gercek bir acil durumda komsunuza sizi hastaneye goturmesi icin rica ediniz.

Ayrica petinizin ilac dolabinda daima bazi ilk yardim malzemelerini bulundurunuz. Bunlar Veteriner Hekiminiz tarafindan verilmis ilaclar, steril gazli bez, sargi bezi, yara bandi,pamuk,kucuk yara ve siyriklari ( buyuk ve derin yaralari degil ) temizlemek icin solusyonlar,Veteriner hekiminiz tarafindan kullanilisi gosterilmis ise ve siz de petinize zarar vermeden kullanbilecekseniz makat derecesi,ve petinizin derisinden kirik cam parcalarini, kiymiklari, dikenleri temizlemek icin cimbizlar olacaktir.

Hayvanlar rüyalarında ne görür?

Hayvanlar da insanlar gibi rüya görüyorsa rüyalarında ne görür, nerelere giderler? Kediler, kuşlar ve diğer canlılar uyku sırasında nasıl incelenebilir?

Rüya görüp görmediklerini hayvanlara sormak mümkün olmasa da gözlemler onların da rüya gördüklerine dair veriler sunuyor.

Araştırmacılar bu konuyu incelemek için iki yola başvuruyor. Birincisi uykunun çeşitli aşamalarında hayvanların fiziksel davranışlarını incelemek, ikincisi ise uyku sırasındaki beyin aktivitelerinin insan beynine benzerlik gösterip göstermediğini anlamak.

1960'larda uykunun REM aşamasında (hızlı göz hareketlerini içeren safha) insanların ilginç hareketler yaptıkları tespit edilmişti. Uyku sırasında kasların genellikle felç olduğu sanıldığı için ilginç bir bulguydu bu.

Hayvanlar enfeksiyonla nasıl baş ediyor?

İnsan hastalıklara karşı sürekli mücadele ediyor. İnsanın bakteri, virus ve diğer parazitlere karşı yürüttüğü bu mücadele çok eskilere dayanıyor ve açlık, kuraklık, yırtıcı hayvanlar kadar evrim üzerinde etkide bulunuyor.

Hayvanlar da elbette benzeri tehlikelerle karşı karşıya. Fakat onlar enfeksiyon ve hastalıklara karşı insandan çok daha önce çeşitli koruma mekanizmaları geliştirmiş. Şimdi bunlardan bazılarını ele alalım.

Somon balıkları küçükken deniz bitlerine karşı korumasız oluyor ve yaraları kolayca enfeksiyon kapıp ölebiliyorlar. Fakat somonlar daha küçük çöpçü balıklarıyla ortaklığa girip bu balıkların deniz bitlerini yemeleri yoluyla kendilerini temiz tutabiliyorlar.

Çocukların hayvan aşkı

Özellikle köpekler tercih ediliyor. Münih merkezli kamuoyu araştırma enstitüsü iconkids&youths tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 6-12 yaş arası çocukların üçte biri evcil hayvan besliyor.

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi çocukların yüzde 49'u köpek, yüzde 30'u da kedi tercih ediyor. Öte yandan Hint domuzu (yüzde 7) ve hamster da (yüzde 5) tercih edilen hayvanlar arasında.

Araştırma için nisan ve mayıs ayları arasında 73  çocukla anket yapıldığı belirtildi. Enstitü direktörü Ingo Barlovic, "Hayvanların çocuklar için sarılabilecekleri bir şeyden daha fazla anlam ifade ediyor. Onlar çocukları teselli ediyor ve onlara güven veriyor" dedi.